Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

OPEC v novembri zvýšil ťažbu ropy

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Dodávky ropy na trh zo strany kartelu v novembri stúpli na 31,77 mil. barelov denne z októbrovej úrovne 31,64 mil. barelov denne.

Ťažba ropy členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v novembri medzimesačne stúpla. Dodávky ropy na trh zo strany kartelu sa v novembri zvýšili na 31,77 mil. barelov denne z októbrovej úrovne 31,64 mil. barelov denne. Vyplýva to z prieskumu založenom na údajoch o dodávkach ropy a informáciach od zdrojov v ropných spoločnostiach, ktorý uskutočňuje agentúra Reuters.

Takmer rok potom, ako OPEC pod vedením Saudskej Arábie odmietol podporiť ceny ropy, sa tento týždeň v piatok uskutoční summit kartelu. „Vidím, že Saudská Arábia nezmení svoju pozíciu,“ povedal delegát OPEC-u z krajiny mimo Perzského zálivu, ktorá je za obmedzenie ťažby. Od novembra minulého roka OPEC zväčšil svoju produkciu o približne 1,5 mil. barelov denne.

Najviac sa ťažba ropy v novembri zvýšila v Iraku. Podľa údajov z irackého ministerstva ropného priemyslu sa export krajiny v novembri zvýšil na 3,37 mil. barelov denne, čiže na najvyššiu úroveň za desaťročie. Nezmenili sa novembrové dodávky ropy z Iránu, ktorý bol druhým najväčším producentom v rámci OPEC-u, kým ho sankcie nedonútili v roku 2012 zredukovať export. Zrušenie sankcií voči Iránu však môže ešte viac zvýšiť ťažbu ropy v rámci OPEC-u v roku 2016.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 1. decembra 2015 14:38

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...