Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
1. decembra 2015 14:38 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC v novembri zvýšil ťažbu ropy

Dodávky ropy na trh zo strany kartelu v novembri stúpli na 31,77 mil. barelov denne z októbrovej úrovne 31,64 mil. barelov denne.

Ťažba ropy členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v novembri medzimesačne stúpla. Dodávky ropy na trh zo strany kartelu sa v novembri zvýšili na 31,77 mil. barelov denne z októbrovej úrovne 31,64 mil. barelov denne. Vyplýva to z prieskumu založenom na údajoch o dodávkach ropy a informáciach od zdrojov v ropných spoločnostiach, ktorý uskutočňuje agentúra Reuters.

Takmer rok potom, ako OPEC pod vedením Saudskej Arábie odmietol podporiť ceny ropy, sa tento týždeň v piatok uskutoční summit kartelu. „Vidím, že Saudská Arábia nezmení svoju pozíciu,“ povedal delegát OPEC-u z krajiny mimo Perzského zálivu, ktorá je za obmedzenie ťažby. Od novembra minulého roka OPEC zväčšil svoju produkciu o približne 1,5 mil. barelov denne.

Najviac sa ťažba ropy v novembri zvýšila v Iraku. Podľa údajov z irackého ministerstva ropného priemyslu sa export krajiny v novembri zvýšil na 3,37 mil. barelov denne, čiže na najvyššiu úroveň za desaťročie. Nezmenili sa novembrové dodávky ropy z Iránu, ktorý bol druhým najväčším producentom v rámci OPEC-u, kým ho sankcie nedonútili v roku 2012 zredukovať export. Zrušenie sankcií voči Iránu však môže ešte viac zvýšiť ťažbu ropy v rámci OPEC-u v roku 2016.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame