Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
31. decembra 2014 9:03 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC v decembri vyprodukovala najmenej ropy za šesť mesiacov

Produkcia ropy zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v decembri klesla na šesťmesačné minimum, keď sa znížila o 270 tis. barelov ropy denne na 29,98 barelov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v decembri znížila produkciu ropy na šesťmesačné minimum, keď množstvo vyprodukovanej ropy z krajín OPEC kleslo o 270 tis. barelov ropy denne na 29,98 barelov denne. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vlastné prepočty, údaje od OPEC, ropných spoločností a konzultantov. Podľa revidovaných údajov OPEC v novembri vyprodukoval 30,25 mil. barelov čierneho zlata denne.

Dôvodom decembrového oslabenia je pokles produkcie z Líbye pre nepokoje v krajine. OPEC sa pritom v novembri rozhodla, že produkciu ropy znižovať nebude. Chcela tým ochrániť svoje trhové podiely. „OPEC vo Viedni nerozhodla o znížení produkcie, dodávky z Líbye však klesajú, odkedy sa situácia v krajine zo dňa na deň zhoršuje,“ povedal Olivier Jakob, analytik spoločnosti Petromatrix.

Líbya v decembri vyprodukovala v priemere 400 tis. barelov ropy denne. Na konci decembra pritom produkovala táto krajina približne 350 tis. barelov ropy denne, kým v úvode mesiaca to bolo 800 tis. barelov ropy denne. Agentúra Reuers o tom informovala s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov Líbye a zdroje z oblasti ropného priemyslu.

Nárast naopak zaznamenal Irak, ktorý zvýšil produkciu zo svojich južných oblastí na minimálne 2,65 mil. barelov ropy denne. To je najvyššia úroveň minimálne od roku 2003. Saudská Arábia v novembri vyprodukovala 9,6 mil. barelov ropy denne. V decembri sa táto hodnota výrazne nemenila.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies