Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
31. mája 2013 16:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC svoju ťažobnú kvótu nezmenil

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dohodla, že svoju produkciu nezmení. OPEC zachová svoju ťažobnú kvótu do konca tohto roka na úrovni 30 mil. barelov denne, povedal po piatkovom zasadaní kartelu vo Viedni venezuelský minister ropného priemyslu Rafael Ramírez. Cena ropy sa totiž drží zhruba vo výške 100 USD za barel, čiže na úrovni, ktorú si OPEC želá.

Všeobecne sa očakávalo, že kartel potvrdí svoju ťažobnú kvótu 30 mil. barelov denne, keďže ministri sa pred schôdzkou vyjadrili, že zmena nie je nutná. Saudskoarabský minister ropného priemyslu Ali al-Naimi pred stretnutím povedal, že svetové trhy s čiernym zlatom sú v „dobrej forme“ a v rovnováhe.

Irak sa snaží získať väčší podiel na ázijskom trhu, ale jeho ťažba a export nerastú tak rýchlo, ako dúfal, pre veľké množstvo prekážok v oblasti infraštruktúry a logistiky. Iracký ropný minister Abdul Kareem Luaibi očakáva, že produkcia ropných polí jeho krajiny do konca roka stúpne na približne 3,5 mil. barelov denne. V porovnaní s terajším stavom by išlo o jej zväčšenie o 400 tis. barelov denne. Na decembrovej schôdzke kartelu iracký minister odhadoval, že produkcia jeho krajiny bude v tomto roku na úrovni 3,7 mil. barelov denne. Jej miernejší rast zmiernil znepokojnie hlavných producentov ropy v oblasti Perzského zálivu, ktorí sa obávali, že Bagdad uberie z ich trhového podielu v Ázii.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame