Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
27. novembra 2014 19:59 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC svoje ťažobné kvóty neznížil, ropa zlacnela

Hoci Venezuela bola za redukciu ťažby o 5 %, podľa Kuvajtu Organizácia krajín vyvážajúcich ropu bude musieť akceptovať akúkoľvek trhovú cenu, či už bude na úrovni 60, 80 alebo 100 USD za barel. Londýnska ropa Brent zlacnela pod hranicu 75 USD za barel.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) neurobila nijakú zmenu svojich ťažobných kvót. Povedal to po štvrtkovom zasadaní kartelu kuvajtský minister ropného priemyslu Ali Saleh al-Omair. Cena londýnskej ropy Brent na rozhodnutie OPEC-u neznižovať ťažbu zareagovala poklesom o viac ako 3 USD na nové štvorročné minimum pod úrovňou 75 USD za barel. Ruský rubeľ po zasadaní kartelu oslabil. Do 15:08 GMT ruská mena voči doláru klesla o zhruba 0,4 % na 47,60 RUB/USD.

Snahu o akékoľvek zníženie ťažobných kvót OPEC-u blokovali ropní producenti z oblasti Perzského zálivu pod vedením Saudskej Arábie a nevšímali si výzvy chudobnejších členov kartelu na kroky zamerané na zastavenie poklesu cien čierneho zlata. Venezuelský minister zahraničných vecí Rafael Ramírez pred zasadaním OPEC-u povedal, že by podporil redukciu ťažby o 5 %. Znamenalo by to, že ťažobná kvóta celého kartelu by sa znížila z úrovne 30 mil. barelov denne na 28,5 mil. barelov denne. Dostala by sa tak zhruba na úroveň dopytu po rope z produkcie OPEC-u, ktorú kartel predpokladá v budúcom roku. Kuvajtský minister ropného priemyslu Ali Saleh al-Omair však povedal, že OPEC bude musieť akceptovať akúkoľvek trhovú cenu, či už bude na úrovni 60, 80 alebo 100 USD za barel.

Ceny ropy od júna oslabili o 30 % v dôsledku ťažby ropy z bridlíc v USA, ale aj pre slabý dopyt, ktorý je výsledkom pomalšieho ekonomického rastu v Číne a Európe. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu sa na globálnej ťažbe ropy podieľa tretinou. Ak by znížila export bez toho, že by podobné kroky prijali jej konkurenti, stratila by podiel na trhu a to aj v prospech ťažby ropy z bridlíc v Severnej Amerike.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame