Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
2. júna 2016 19:58 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC sa nedohodol na obmedzení ťažby ropy

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa zdržala akýchkoľvek zmien vo svojej politike ťažby, čo znamená, že sa na štvrtkovom zasadaní nedokázala dohodnúť na novom obmedzení produkcie. Povedal to pre agentúru Reuters zdroj z prostredia kartelu. Niekoľko zdrojov z OPEC-u predtým uviedlo, že Saudská Arábia a jej spojenci z oblasti Perzského zálivu navrhnú zavedenie nového kolektívneho stropu pre ťažbu v snahe ukončiť boj o podiel na trhu, ktorý podkopáva ceny a redukuje investície.

Hlavnou prekážkou pre úsilie kartelu dohodnúť sa na ťažobnej politike je Irán, keďže krajina zvyšuje dodávky. Teherán argumentuje, že by sa mu malo umožniť zvýšiť produkciu na úroveň z obdobia pred zavedením západných sankcií pre iránsky jadrový program.

„Bez kvót pre krajiny OPEC nič nemôže kontrolovať,“ povedal novinárom iránsky minister ropného priemyslu Bidžan Zanganeh. Trval pritom na tom, že Teherán si na základe historických objemov ťažby zaslúži kvótu na úrovni 14,5 % celkovej produkcie OPEC-u.

Kartel v súčasnosti ťaží 32,5 mil. barelov denne, čo by znamenalo, že iránska kvóta je 4,7 mil. barelov denne. To je podstatne viac v porovnaní s terajšou produkciou Iránu. Teherán odhaduje, že ťaží 3,8 mil. barelov denne, trh odhaduje, že produkcia krajiny je 3,5 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies