Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
18. mája 2015 10:35 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC produkciu ropy v júni zrejme nezníži

Venezuela a Irán opakovane vyzývajú OPEC na zníženie produkcie ropy vzhľadom na nízke ceny čierneho zlata, ktoré znižujú príjmy krajín.

Predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pravdepodobne nezavedú obmedzenia produkcie ropy na svojom júnovom zasadnutí. Uviedol to v pondelok iránsky tajomník ministerstva ropného priemyslu Rokneddin Javadi. Na otázku o tom, či by sa na zasadnutí, ktoré sa uskutoční 5. júna, mohla znížiť produkcia Javadi odpovedal, že „si to nemyslí“.

Venezuela a Irán opakovane vyzývajú OPEC na zníženie produkcie ropy vzhľadom na nízke ceny čierneho zlata, ktoré znižujú príjmy krajín. Javadiho stanovisko však naznačuje, že OPEC produkciu nezníži aj vzhľadom na to, že funguje súčasná stratégia, ktorá z trhu vytláča producentov ropy, ktorí nepatria do zoskupenia OPEC. Na novembrovom zasadnutí sa OPEC rozhodol produkciu ponechať nezmenenú. Nadbytok ropy na trhu následne spôsobil pokles cien ropy. To núti skôr producentov americkej bridlicovej ropy znižovať produkciu, keďže táto výroba je nákladnejšia.

Irán zároveň dúfa, že export iránskej ropy sa vráti na úroveň pred uplatnením sankcií voči Teheránu. Na rokovaniach medzi svetovými mocnosťami a Iránom sa totiž podarilo dosiahnuť rámcovú dohodu o iránskom jadrovom programe. Ak sa do júnového termínu podarí dosiahnuť trvalú dohodu, sankcie voči Iránu by sa mohli prestať uplatňovať. Javadi uviedol, že do troch až šiestich mesiacov by mohol Irán vyvážať 2,5 mil. barelov ropy denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame