Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
10. decembra 2014 14:49 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC predpokladá pokles dopytu po jeho rope

Podľa najnovšej prognózy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu bude dopyt po rope z jej produkcie v budúcom roku na úrovni 28,92 mil. barelov denne, v porovnaní s predošlou predikciou je to o 280 tis. barelov denne menej.

Globálny dopyt po rope z produkcie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bude v budúcom roku nižší, ako sa doteraz očakávalo. Dôvodom je slabší rast spotreby ropy a rozmach ťažby bridlicovej ropy v USA. Ropný kartel to uviedol v stredu vo svojej pravidelnej mesačnej správe. OPEC prognózuje, že dopyt po jeho rope v roku 2015 bude na úrovni 28,92 mil. barelov denne. Je to o 280 tis. barelov denne menej, ako kartel predpokladal doteraz.

Minulý mesiac sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu rozhodla, že nebude redukovať ťažbu napriek poklesu cien ropy. Saudská Arábia totiž vyzvala ostatné členské štáty kartelu na boj proti konjunktúre produkcie ropy z bridlíc v USA, ktorá uberá z trhového podielu OPEC-u. Americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) prognózuje, že ťažba ropy v členských krajinách OPEC-u sa v budúcom roku zmenší o 200 tis. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame