Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
12. novembra 2014 19:05 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC predpokladá pokles dopytu po jeho rope

Kartel prognózuje, že dopyt po jeho rope v roku 2015 klesne na 29,2 mil. barelov denne, čo je o 1 mil. barelov denne menej, ako v súčasnosti produkuje.

Globálny dopyt po rope z produkcie členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bude na budúci rok podstatne nižší v porovnaní s terajšou ťažbou kartelu v dôsledku rozmachu ťažby bridlicovej ropy v USA. Organizácia to uviedla v pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnila v stredu. Kartel prognózuje, že dopyt po jeho rope v roku 2015 klesne na 29,2 mil. barelov denne, čo je o 1 mil. barelov denne menej, ako OPEC v súčasnosti produkuje.

Prebytok ponuky zo strany kartelu bude podľa správy ešte výraznejší v prvej polovici roka 2015, keďže sa odhaduje, že globálny dopyt po rope OPEC-u bude iba na úrovni 28,45 mil. barelov denne. „V prvej polovici budúceho roka bude existovať masívny prebytok ponuky, ak OPEC zachová rovnaký objem ťažby,“ povedal Carsten Fritsch, analytik Commerzbank. „To pravdepodobne vysvetľuje prudký pokles cien v predošlých týždňoch,“ dodal.

Keďže OPEC v októbri produkoval 30,25 mil. barelov ropy denne, znamená to, že v prípade zachovania tejto úrovne ťažby, v roku 2015 bude prebytok v objeme 1 mil. barelov denne. Podľa členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu nie je pravdepodobné, že kartel sa na svojej schôdzke 27. novembra vo Viedni dohodne na redukcii ťažby, ale delegáti už v súkromných rozhovoroch začínajú naznačovať nutnosť určitých krokov. Upozorňujú však, že dohoda sa nebude dať dosiahnuť ľahko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame