OPEC pravdepodobne ťažobné kvóty nezmení

3. júna 2015 19:31

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu je podľa zdrojov Reuters spokojná s tým, že ceny ropy sa stabilizovali zhruba na úrovni 65 USD za barel , čiže o približne 20 USD vyššie oproti januárovému minimu.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) smeruje k tomu, že v najbližších mesiacoch ťažbu ropy nezmení. „Existuje konsenzus medzi krajinami Perzského zálivu, ktoré sú členmi OPEC-u, a ďalšími krajinami v tom, že sa ťažobné kvóty nemajú meniť,“ povedal pre Reuters vysokopostavený delegát pri OPEC-u po neformálnom stretnutí arabských členov kartelu, ktoré sa uskutočnilo v utorok.

Keďže ceny ropy sa stabilizovali zhruba na úrovni 65 USD za barel , čiže o približne 20 USD vyššie oproti januárovému minimu, v rámci kartelu existuje málo ochoty meniť ťažobné kvóty. Kartel bude zasadať v piatok. Zdroj z oblasti Perzského zálivu uviedol, že výhľad trhu s ropou je pozitívny, hlavne pokiaľ ide o druhú polovicu tohto roka.

Existovať však môžu určité rušivé momenty. Irán sa snaží vytvoriť podmienky pre svoj postupný návrat na ropný trh po rokoch, počas ktorých sankcie jeho export zredukovali na polovicu, a to na 1 mil. barelov denne. Väčšina analytikov však predpokladá, že bude trvať mesiace, ak nie rok alebo aj viac, kým sa iránska ťažba začne zotavovať. „Domnievame sa, že OPEC zaujme vyčkávaciu taktiku v súvislosti s perspektívou dodatočnej ropy,“ uviedli analytici banky Barclays.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?