Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
10. októbra 2013 15:12 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC potvrdila výhľad dopytu po rope

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo štvrtok potvrdila tohtoročný odhad globálneho dopytu po rope na úrovni 89,74 mil. barelov denne, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim rokom rast o 1 %. V roku 2014 ropný kartel naďalej počíta s rastom o 1,2 % na 90,78 mil. barelov denne. Prognózu rastu globálnej ekonomiky v roku 2013 organizácia ponechala na úrovni 2,9 % a v roku 2014 na úrovni 3,5 %, upozornila však, že bude pozorne monitorovať vývoj rozpočtovej krízy v USA. Dopyt po rope v Európe podľa organizácie celkovo naďalej oslabuje, vďaka zlepšeniu podmienok v ekonomike však klesá miernejším tempom ako v predchádzajúcom roku.

OPEC zároveň zredukovala prognózu dopytu po svojej rope v štvrtom kvartáli tohto roka a v roku 2014. Kartel očakáva, že dopyt po jeho produkcii v štvrtom kvartáli 2013 bude priemerne na úrovni 30,49 mil. barelov denne. Je to o 230 tis. barelov denne menej, ako rátala predchádzajúca predikcia. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil vo štvrtok, kartel ďalej predpokladá, že dopyt po jeho rope v budúcom roku bude priemerne na úrovni 29,56 mil. barelov denne. Je to o 50 tis. barelov denne menej, ako naznačovala predošlá prognóza.

„Napriek pozitívnejšiemu výhľadu, pokiaľ ide o USA a Európu, sa očakáva, že globálne trhy budú počas zimnej sezóny pod tlakom,“ konštatuje sa v správe, ktorej autormi sú ekonómovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. „Kombinácia slabého dopytu a zväčšujúcej sa ponuky pravdepodobne utlmia marže,“ hovorí sa v správe.

OPEC v septembri ťažil 30,05 mil. barelov ropy denne napriek poklesu produkcie v Iraku a Líbyi. Saudská Arábia, ktorá je najväčším exportérom čierneho zlata, už druhý mesiac udržiavala ťažbu nad úrovňou 10 mil. barelov denne. Ropný kartel, podieľajúci sa na globálnej ťažbe viac ako tretinou, bude 4. decembra zasadať vo Viedni, aby rozhodol, či upraví svoju ťažobnú kvótu, ktorá je v súčasnosti na úrovni 30 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame