Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
5. júna 2015 20:12 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC potvrdil terajšie ťažobné kvóty

Kartel naďalej uplatňuje stratégiu, na základe ktorej nebude znižovať ťažbu, ceny ropy od januára stúpli o viac ako o tretinu.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na ďalších šesť mesiacov potvrdila svoju politiku, v rámci ktorej neobmedzuje ťažbu ropy. Saudskoarabský minister ropného priemyslu Ali al-Naimi po skončení piatkového zasadania OPEC-u vo Viedni uviedol, že organizácia predĺžila platnosť terajších ťažobných kvót. Kartel tak naďalej uplatňuje šokovú liečbu trhu, ktorú začal koncom minulého roka, kedy rozhodol, že nebude znižovať ťažbu.

Keďže ceny ropy ožili a v porovnaní so svojím šesťročným minimom z januára tohto roka na úrovni 45 USD za barel posilnili o viac ako o tretinu, predstavitelia OPEC-u na stretnutí vo Viedni nevideli dôvody na zmenu stratégie. Zdá sa totiž, že tento prístup oživuje slabý rast globálnej spotreby ropy a zabrzdil konjunktúry ťažby bridlicovej ropy v USA. „Trhy sa vyvíjajú v prospech OPECU-u,“ povedal Gary Ross, šéf PIRA Energy Group. „Ceny stimulujú rast dopytu a spomaľovanie kapitálových výdavkov. To bolo cieľom saudskoarabskej stratégie a funguje to,“ dodal.

OPEC počas väčšej časti uplynulého roka prekračoval svoju ťažobnú kvótu stanovenú na úrovni 30 mil. barelov denne a v máji sa jeho produkcia podľa prieskumu agentúry Reuters dostala na úroveň 31,2 mil. barelov denne, čiže najvyššie za tri roky. V piatok do 13:15 GMT londýnska ropa Brent zlacnela o 30 centov na 61,73 USD za barel a ľahká americká ropa oslabila o 40 centov na 57,60 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame