OPEC očakáva zmiernenie nadbytočnej ponuky ropy

10. júna 2015 17:11
Autor: SITA

Organizácia krajín vyvážajúcich roku očakáva, že ponuka ropy zo strany konkurenčných producentov sa v druhej polovici tohto roka zmenší. V máji kartel svoju ťažbu zvýšil o 24 tis. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je presvedčená, že prebytočná ponuka ropy na trhu sa zmierni, keďže dopyt sa zväčšuje a rast ponuky zo strany producentov, ktorí nie sú členmi kartelu, sa spomaľuje. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil v stredu, OPEC vyjadril očakávanie, že ponuka ropy zo strany konkurenčných producentov sa v druhej polovici tohto roka zmenší. „Terajšia nadmerná ponuka na trhu sa pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch zmierni,“ uviedli ekonómovia OPEC-u.

Správa zároveň ukázala, že ťažba ropy členskými štátmi kartelu v máji stúpla o 24 tis. barelov denne v dôsledku jej zvýšenia v Iraku a Angole a rekordnej produkcie v Saudskej Arábii, ktorá je najväčším exportérom čierneho zlata. OPEC v máji vyťažil 30,98 mil. barelov denne, čiže takmer o 1 mil. barelov denne viac v porovnaní so schválenou kvótou na úrovni 30 mil. barelov denne. Saudská Arábia v máji zvýšila ťažbu na rekordnú úroveň 10,33 mil. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?