Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

OPEC očakáva zmiernenie nadbytočnej ponuky ropy

Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net

Organizácia krajín vyvážajúcich roku očakáva, že ponuka ropy zo strany konkurenčných producentov sa v druhej polovici tohto roka zmenší. V máji kartel svoju ťažbu zvýšil o 24 tis. barelov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je presvedčená, že prebytočná ponuka ropy na trhu sa zmierni, keďže dopyt sa zväčšuje a rast ponuky zo strany producentov, ktorí nie sú členmi kartelu, sa spomaľuje. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil v stredu, OPEC vyjadril očakávanie, že ponuka ropy zo strany konkurenčných producentov sa v druhej polovici tohto roka zmenší. „Terajšia nadmerná ponuka na trhu sa pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch zmierni,“ uviedli ekonómovia OPEC-u.

Správa zároveň ukázala, že ťažba ropy členskými štátmi kartelu v máji stúpla o 24 tis. barelov denne v dôsledku jej zvýšenia v Iraku a Angole a rekordnej produkcie v Saudskej Arábii, ktorá je najväčším exportérom čierneho zlata. OPEC v máji vyťažil 30,98 mil. barelov denne, čiže takmer o 1 mil. barelov denne viac v porovnaní so schválenou kvótou na úrovni 30 mil. barelov denne. Saudská Arábia v máji zvýšila ťažbu na rekordnú úroveň 10,33 mil. barelov denne.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 10. júna 2015 17:11

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...