Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
16. marca 2015 16:24 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC očakáva, že USA znížia ťažbu ropy v závere tohto roka

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zatiaľ neprognózuje rast dopytu po jej rope v roku 2015 a predpokladá, že bude na úrovni 29,19 mil. barelov denne.

Nízke ceny ropy by jej ťažbu v USA podľa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) mohli začať obmedzovať v závere tohto roka. Ropný kartel to uviedol v správe, ktorú zverejnil v pondelok. Naznačuje to, že OPEC bude musieť aj po svojom júnovom zasadaní čakať, aby posúdil, či jeho stratégia zameraná na udržanie si podielu na trhu s ropou zabrzdí rozmach ťažby bridlicovej ropy. Pokles cien ropy od júna 2014 na polovicu vyvolal pokles výdavkov ropných spoločností a posilnil očakávania, že sa spomalí produkcia čierneho zlata v krajinách mimo kartelu OPEC.

Vo svojej pravidelnej mesačnej správe však Organizácia krajín vyvážajúcich ropu uviedla, že ťažba z bridlíc v USA sa pravdepodobne začne obmedzovať až koncom tohto roka. Vyjadrenia predstaviteľov OPEC-u zatiaľ naznačujú, že kartel politiku v júni nezmení, keďže čaká na účinky svojej stratégie. Zatiaľ OPEC neprognózuje rast dopytu po svojej rope v roku 2015. Kartel predpovedá, že dopyt po jeho rope v tomto roku bude na úrovni 29,19 mil. barelov denne.

OPEC naznačuje, že za celý rok 2015 bude prebytok ropy na trhu v priemere na úrovni 830 tis. barelov denne. V prvej polovici roka pritom odhaduje prebytok až vo výške 2 mil. barelov denne. Vo februári kartel ťažil 30,02 mil. barelov ropy denne. Saudská Arábia, ktorá je lídrom stratégie neznižovania ťažby, za február vykázala mierny pokles produkcie, a to o 40 tis. barelov denne na 9,64 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies