OPEC očakáva, že USA znížia ťažbu ropy v závere tohto roka

16. marca 2015 16:24

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zatiaľ neprognózuje rast dopytu po jej rope v roku 2015 a predpokladá, že bude na úrovni 29,19 mil. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Nízke ceny ropy by jej ťažbu v USA podľa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) mohli začať obmedzovať v závere tohto roka. Ropný kartel to uviedol v správe, ktorú zverejnil v pondelok. Naznačuje to, že OPEC bude musieť aj po svojom júnovom zasadaní čakať, aby posúdil, či jeho stratégia zameraná na udržanie si podielu na trhu s ropou zabrzdí rozmach ťažby bridlicovej ropy. Pokles cien ropy od júna 2014 na polovicu vyvolal pokles výdavkov ropných spoločností a posilnil očakávania, že sa spomalí produkcia čierneho zlata v krajinách mimo kartelu OPEC.

Vo svojej pravidelnej mesačnej správe však Organizácia krajín vyvážajúcich ropu uviedla, že ťažba z bridlíc v USA sa pravdepodobne začne obmedzovať až koncom tohto roka. Vyjadrenia predstaviteľov OPEC-u zatiaľ naznačujú, že kartel politiku v júni nezmení, keďže čaká na účinky svojej stratégie. Zatiaľ OPEC neprognózuje rast dopytu po svojej rope v roku 2015. Kartel predpovedá, že dopyt po jeho rope v tomto roku bude na úrovni 29,19 mil. barelov denne.

OPEC naznačuje, že za celý rok 2015 bude prebytok ropy na trhu v priemere na úrovni 830 tis. barelov denne. V prvej polovici roka pritom odhaduje prebytok až vo výške 2 mil. barelov denne. Vo februári kartel ťažil 30,02 mil. barelov ropy denne. Saudská Arábia, ktorá je lídrom stratégie neznižovania ťažby, za február vykázala mierny pokles produkcie, a to o 40 tis. barelov denne na 9,64 mil. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?