Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

OPEC očakáva v roku 2016 vyšší dopyt po svojej rope

Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu očakáva, že v roku 2016 dopyt po jej rope dosiahne priemernú výšku 30,31 mil. barelov ropy denne. V porovnaní s predchádzajúcou prognózou je to nárast o 190 tis. barelov ropy denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) očakáva, že dopyt po jej rope v budúcom roku stúpne. OPEC sa drží predpokladu, že stratégia, ktorá počíta s prepadom cien ropy, okliešti ponuku tejto komodity z USA a od ďalších konkurenčných producentov. OPEC očakáva, že v roku 2016 dopyt po jeho rope dosiahne priemernú výšku 30,31 mil. barelov ropy denne. V porovnaní s predchádzajúcou minulomesačnou prognózou je to nárast o 190 tis. barelov ropy denne. Celkovo by však dopyt po rope mal rásť pomalšie. Dôvodom je slabší výhľad v Latinskej Amerike a v Číne.

Cena ropy sa pohybuje pod hranicou 50 USD za barel a nie je tak ani polovičná oproti hodnotám z júna 2014. OPEC však odmietol znížiť produkciu ropy. Týmto spôsobom chce dosiahnuť vyčistenie trhu tým, že výrobu ukončia producenti z USA a ďalších krajín, ktorí vyrábajú s vyššími nákladmi.

OPEC revidoval smerom nadol prognózu rastu produkcie ropy z krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u. V budúcom roku by produkcia z týchto krajín mala stúpnuť o 160 tis. barelov ropy denne. Tento odhad je o 110 tis. barelov denne nižší ako predchádzajúca prognóza. V roku 2015 by produkcia z týchto krajín mala stúpnuť o 880 tis. barelov denne.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 15. septembra 2015 8:11

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...