Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
15. septembra 2015 8:11 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC očakáva v roku 2016 vyšší dopyt po svojej rope

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu očakáva, že v roku 2016 dopyt po jej rope dosiahne priemernú výšku 30,31 mil. barelov ropy denne. V porovnaní s predchádzajúcou prognózou je to nárast o 190 tis. barelov ropy denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) očakáva, že dopyt po jej rope v budúcom roku stúpne. OPEC sa drží predpokladu, že stratégia, ktorá počíta s prepadom cien ropy, okliešti ponuku tejto komodity z USA a od ďalších konkurenčných producentov. OPEC očakáva, že v roku 2016 dopyt po jeho rope dosiahne priemernú výšku 30,31 mil. barelov ropy denne. V porovnaní s predchádzajúcou minulomesačnou prognózou je to nárast o 190 tis. barelov ropy denne. Celkovo by však dopyt po rope mal rásť pomalšie. Dôvodom je slabší výhľad v Latinskej Amerike a v Číne.

Cena ropy sa pohybuje pod hranicou 50 USD za barel a nie je tak ani polovičná oproti hodnotám z júna 2014. OPEC však odmietol znížiť produkciu ropy. Týmto spôsobom chce dosiahnuť vyčistenie trhu tým, že výrobu ukončia producenti z USA a ďalších krajín, ktorí vyrábajú s vyššími nákladmi.

OPEC revidoval smerom nadol prognózu rastu produkcie ropy z krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u. V budúcom roku by produkcia z týchto krajín mala stúpnuť o 160 tis. barelov ropy denne. Tento odhad je o 110 tis. barelov denne nižší ako predchádzajúca prognóza. V roku 2015 by produkcia z týchto krajín mala stúpnuť o 880 tis. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies