Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
13. októbra 2015 10:24 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC očakáva v budúcom roku vyšší dopyt po svojej rope

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu predpokladá, že dopyt po jej rope dosiahne v budúcom roku výšku 30,82 mil. barelov denne. V porovnaní s predchádzajúcou prognózou ide o nárast o 510 tis. barelov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) očakáva v roku 2016 výrazne vyšší dopyt po jej rope, ako sa pôvodne očakávalo. Dôvodom je stratégia, podľa ktorej OPEC necháva klesnúť ceny ropy. To by malo nepriaznivo zasiahnuť amerických producentov bridlicovej ropy a ďalších konkurentov. Tým by mal poklesnúť globálny prebytok na trhu s ropou. OPEC predpokladá, že dopyt po jeho rope dosiahne v budúcom roku výšku 30,82 mil. barelov denne. V porovnaní s predchádzajúcou prognózou ide o nárast o 510 tis. barelov denne.

Ak sa táto prognóza potvrdí, bude to náznak, že stratégia nízkych cien ropy funguje. OPEC v minulom roku odmietol podporiť rast cien ropy a namiesto toho zvýšil produkciu v snahe chrániť svoj trhový podiel. Konkurenční výrobcovia totiž produkujú ropu s vyššími nákladmi. V súčasnosti sa ropa obchoduje na úrovni pod hranicou 53 USD za barel. V porovnaní s júnom 2014 sú tieto ceny polovičné. Ponuka ropy producentov, ktorých OPEC nezdružuje, by mala v roku 2016 klesnúť o 130 tis. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies