Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
23. decembra 2015 13:43 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC očakáva pokles dopytu po svojej rope

V roku 2020 by mal dopyt po rope z krajín OPEC-u dosiahnuť 30,70 mil. barelov denne, v budúcom roku by mal byť tento dopyt na úrovni 30,90 mil. denne.

Celosvetový dopyt po rope, ktorú vyprodukujú členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), by mal do roku 2020 v porovnaní s budúcim rokom klesnúť. OPEC to uviedol vo svojej výhľadovej správe. V roku 2020 by mal dopyt po rope z krajín OPEC-u dosiahnuť 30,70 mil. barelov denne. V budúcom roku by mal byť tento dopyt na úrovni 30,90 mil. denne. Dopyt v roku 2020 by mal byť o približne 1 mil. barelov ropy denne nižší, ako je úroveň súčasnej produkcie.

Organizácia už pred rokom odmietla znížiť produkciu ropy vzhľadom na to, že sa rozhodla chrániť svoj trhový podiel pred producentmi, ktorí vyrábajú s vyššími nákladmi. Za uplynulých 18 mesiacov sa cena ropy znížila o viac ako polovicu a tento týždeň sa dostala na jedenásťročné minimum. Pokles cien ropy bol stimulom pre jej spotrebu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame