Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
29. septembra 2016 8:52 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC obmedzí ťažbu ropy len minimálne

Podľa predbežnej dohody sa celková ťažba krajín kartelu obmedzí na 32,5 až 33 mil. barelov denne. Odhaduje sa, že terajší objem ťažby je na úrovni 33,2 mil. barelov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dohodla na obmedzení ťažby prvýkrát od globálnej finančnej krízy pred ôsmimi rokmi. Cieľom je zredukovať globálny prebytok ropy, ktorý utlmoval ceny čierneho zlata viac ako dva roky a oslabil ekonomiky ropných štátov. Dohodu členovia kartelu dosiahli v stredu po niekoľkých hodinách rokovaní v alžírskom hlavnom meste. Ťažobné kvóty sa však ešte len musia stanoviť na novembrovom zasadaní OPEC-u vo Viedni.

Podľa predbežnej dohody sa celková ťažba krajín kartelu obmedzí na 32,5 až 33 mil. barelov denne, povedal Mohammed Bin Saleh Al-Sada, katarský minister energetiky a súčasný prezident OPEC-u. Odhaduje sa, že terajší objem ťažby je na úrovni 33,2 mil. barelov denne.

Irán bude môcť podľa účastníkov alžírskej schôdzky zvýšiť produkciu ropy na 3,7 mil. barelov denne. Odhaduje sa, že teraz Irán ťaží 3,6 mil. barelov denne, ale jeho cieľom bolo zvýšiť produkciu na 4 mil. barelov denne.

Larry Goldstein z neziskovej organizácie Energy Policy Research Foundation očakáva, že zásoby ropy sa začnú rýchlo znižovať a cena čierneho zlata sa začne zvyšovať počas budúceho leta.

Cena ľahkej americkej ropy v stredu stúpla o 2,38 USD čiže o 5,3 percenta a uzavrela na úrovni 47,05 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies