Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP
23. marca 2015 10:59 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC neprevezme zodpovednosť za rast cien ropy

Vyhlásil to v nedeľu minister ropného priemyslu Saudskej Arábie Ali al-Naimi. Podľa jeho slov by mal k rastu cien ropy prispieť každý, nielen OPEC.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sama neprevezme zodpovednosť za zdvihnutie cien ropy. Vyhlásil to v nedeľu minister ropného priemyslu Saudskej Arábie Ali al-Naimi. V novembri minulého roku Saudská Arábia presvedčila ostatných členov OPEC-u, aby ponechali produkciu nezmenenú a chránili tak trhové podiely. Tento krok zrýchlil pokles cien ropy. V minulom roku cena ropy prekračovala hranicu 100 USD za barel. V súčasnosti sa cena ropy Brent pohybuje na úrovni okolo 55 USD za barel.

Saudská Arábia uviedla, že od kolapsu cien ropy chce spolupracovať s producentmi, ktorí nepatria do OPEC-u. Ali al-Naimi však uviedol, že tento plán zatiaľ nefungoval. „Dnes je situácia ťažká. Skúšali sme, usporadúvali sme stretnutia, neuspeli sme však. Krajiny (mimo OPEC-u) trvali na tom, že OPEC má niesť záťaž, my odmietame, že OPEC nesie zodpovednosť,“ povedal minister. „Produkcia OPEC-u je 30 %, 70 % pochádza od producentov mimo OPEC. Každý by sa mal podieľať, ak sa majú zvýšiť ceny,“ doplnil.

Saudskoarabský guvernér OPEC-u Mohammed al-Madi v nedeľu uviedol, že bude ťažké, aby ropa opäť dosiahla cenu v intervale od 100 do 120 USD za barel. „Myslím, že bude ťažké znovu dosiahnuť sumu 120 (USD za barel). Rozumieme, že všetky krajiny chcú vyššie príjmy… My chceme vyššie príjmy, my ich ale chceme pre nás aj pre budúce generácie,“ povedal. Madi taktiež zopakoval, že postoj Saudskej Arábie k rope neovplyvňujú politické motívy. V podobnom duchu sa vyjadril aj Naimi. Za rozhodnutie udržiavať úroveň ťažby nezmenenú kritizuje Saudskú Arábiu napríklad Irán. „Nejde o žiadnu konšpiráciu. Pokúšali sme sa poopraviť všetky veci, čo zazneli, nikto však nepočúva,“ povedal Naimi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame