OPEC nechystá schôdzku s nečlenmi kartelu

28. septembra 2015 15:07
Autor: SITA

Podľa kuvajtského ministra ropného priemyslu ak dopyt bude rásť a dodávky amerických firiem ťažiacich bridlicovú ropu zostanú na terajšej úrovni, potom cena čierneho zlata v závere roka 2015 posilní.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Schôdzka Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ropných producentov, ktorí nie sú členmi kartelu, by nemala zmysel, keďže ropné krajiny mimo OPEC-u nemajú záväzok zredukovať ťažbu. Povedal to v pondelok kuvajtský minister ropného priemyslu Ali al-Omair. „Problémom je to, že neexistuje záväzok pre krajiny mimo OPEC-u v tom, čo by ponúkli za stabilitu cien,“ konštatoval minister. „Ich požiadavka voči členom OPEC-u je znížiť produkciu, kým ostatní pokračujú v ťažbe,“ dodal.

Venezuela, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, už mesiace presadzuje mimoriadne stretnutie kartelu s Ruskom s cieľom zastaviť pokles cien. Kuvajtský minister uviedol, že nadbytočná globálna ponuka ropy je teraz v objeme zhruba 1,8 mil. barelov denne. Dodal, že ak dopyt bude rásť a dodávky amerických firiem ťažiacich bridlicovú ropu zostanú na terajšej úrovni, potom cena čierneho zlata v závere roka 2015 posilní.

Saudská Arábia rovnako ako Kuvajt nevidí nutnosť konania samitu hláv štátov ani potrebu zasahovania na ropnom trhu. Jeden zo zdrojov v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu konštatoval, že ak by takéto stretnutie neprinieslo nijaký konkrétny výsledok, malo by negatívny vplyv na ceny.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?