Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
28. septembra 2015 15:07 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

OPEC nechystá schôdzku s nečlenmi kartelu

Podľa kuvajtského ministra ropného priemyslu ak dopyt bude rásť a dodávky amerických firiem ťažiacich bridlicovú ropu zostanú na terajšej úrovni, potom cena čierneho zlata v závere roka 2015 posilní.

Schôdzka Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ropných producentov, ktorí nie sú členmi kartelu, by nemala zmysel, keďže ropné krajiny mimo OPEC-u nemajú záväzok zredukovať ťažbu. Povedal to v pondelok kuvajtský minister ropného priemyslu Ali al-Omair. „Problémom je to, že neexistuje záväzok pre krajiny mimo OPEC-u v tom, čo by ponúkli za stabilitu cien,“ konštatoval minister. „Ich požiadavka voči členom OPEC-u je znížiť produkciu, kým ostatní pokračujú v ťažbe,“ dodal.

Venezuela, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, už mesiace presadzuje mimoriadne stretnutie kartelu s Ruskom s cieľom zastaviť pokles cien. Kuvajtský minister uviedol, že nadbytočná globálna ponuka ropy je teraz v objeme zhruba 1,8 mil. barelov denne. Dodal, že ak dopyt bude rásť a dodávky amerických firiem ťažiacich bridlicovú ropu zostanú na terajšej úrovni, potom cena čierneho zlata v závere roka 2015 posilní.

Saudská Arábia rovnako ako Kuvajt nevidí nutnosť konania samitu hláv štátov ani potrebu zasahovania na ropnom trhu. Jeden zo zdrojov v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu konštatoval, že ak by takéto stretnutie neprinieslo nijaký konkrétny výsledok, malo by negatívny vplyv na ceny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame