Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

OPEC nebude znižovať produkciu ropy

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Podľa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu by ťažbu mali zmenšiť producenti s vyššími nákladmi.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nebude znižovať svoju ťažbu, ale očakáva, že to urobia producenti s vyššími nákladmi na ťažbu. Povedal to v utorok minister energetiky Spojených arabských emirátov (SAE) Suhail bin Mohammed al-Mazroui. „Táto stratégia sa nezmení,“ konštatoval na konferencii o energetike v Abú Zabí. Mazroui dodal, že OPEC nemá v úmysle zmeniť svoje rozhodnutie z novembrového zasadania kartelu, na ktorom sa rozhodlo, že ťažba zostane na rovnakej úrovni.

Minister energetiky Spojených arabských emirátov naznačil, že existuje malá možnosť pre konanie mimoriadneho zasadania OPEC-u. Najbližšie riadne zasadanie kartelu bude v júni. „Trh potrebuje viac času. Nie je rozumné teraz sa stretávať,“ poznamenal. Ceny ropy kulminovali v júni 2014 a odvtedy klesli o 60 %. Smerom nadol ich zatlačila rastúca produkcia, ktorá je predovšetkým výsledkom ťažby bridlicovej ropy v USA. Negatívne na ceny ropy vplýva aj slabší ako očakávaný dopyt zo strany Európy a Ázie. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu sa však rozhodla radšej poskytnúť zákazníkom zľavy ako znižovať ťažbu, keďže si chce zachovať svoj trhový podiel.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 13. januára 2015 15:51

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...