Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

OPEC nebude meniť plány v ťažbe ropy

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Na posilnenie cien ropy by mohol podľa OPEC-u vplývať aj zrýchľujúci svetový hospodársky rast začiatkom roka 2016.

V Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) momentálne nikto nenavrhuje zmeniť politiku produkcie ropy, povedal v pondelok kuvajtský minister pre ropu Ali al-Omair odkazujúc na rozhodnutie o neznížení množstva produkcie z novembra 2014. Ak by trh opustili producenti s vysokými výrobnými nákladmi, tak by to mohlo posilniť ceny ropy v roku 2016. Kuvajtský minister povedal, že podľa ukazovateľov sa veľké množstvo vysoko nákladnej produkcie pomaly stráca z trhu, a to prispeje k zvýšeniu cien. „Vidíme náznaky, že svetový hospodársky rast by sa mohol zrýchliť začiatkom roka 2016, to by tiež vplývalo na posilnenie cien ropy,“ uviedol al-Omair.

Generálny tajomník OPEC Abdullah al-Badri povedal, že dopyt po rope rastie. „Myslím si, že ak táto situácia pretrvá, nezmení sa, tak na ďalší rok uvidíme vyrovnaný trh,“ dodal. O vplyve opätovného vstupu Indonézie do OPEC-u na súčasnú politiku organizácie sa bude rokovať na najbližšom stretnutí organizácie 21. októbra vo Viedni. Na stretnutie boli pozvané členské krajiny organizácie, ale aj sedem až osem nečlenských krajín.

Komoditný trh s ropou hneď reagoval na slová kuvajtského ministra Aliho al-Omaira. Britská ropa Brent o 11:25 GMT posilnila o 20 centov na 52,85 USD za barel a ľahká americká ropa zdražela o 15 centov na 49,78 USD za barel.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 12. októbra 2015 15:47

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...