OPEC nebude meniť plány v ťažbe ropy

12. októbra 2015 15:47

Na posilnenie cien ropy by mohol podľa OPEC-u vplývať aj zrýchľujúci svetový hospodársky rast začiatkom roka 2016.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

V Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) momentálne nikto nenavrhuje zmeniť politiku produkcie ropy, povedal v pondelok kuvajtský minister pre ropu Ali al-Omair odkazujúc na rozhodnutie o neznížení množstva produkcie z novembra 2014. Ak by trh opustili producenti s vysokými výrobnými nákladmi, tak by to mohlo posilniť ceny ropy v roku 2016. Kuvajtský minister povedal, že podľa ukazovateľov sa veľké množstvo vysoko nákladnej produkcie pomaly stráca z trhu, a to prispeje k zvýšeniu cien. „Vidíme náznaky, že svetový hospodársky rast by sa mohol zrýchliť začiatkom roka 2016, to by tiež vplývalo na posilnenie cien ropy,“ uviedol al-Omair.

Generálny tajomník OPEC Abdullah al-Badri povedal, že dopyt po rope rastie. „Myslím si, že ak táto situácia pretrvá, nezmení sa, tak na ďalší rok uvidíme vyrovnaný trh,“ dodal. O vplyve opätovného vstupu Indonézie do OPEC-u na súčasnú politiku organizácie sa bude rokovať na najbližšom stretnutí organizácie 21. októbra vo Viedni. Na stretnutie boli pozvané členské krajiny organizácie, ale aj sedem až osem nečlenských krajín.

Komoditný trh s ropou hneď reagoval na slová kuvajtského ministra Aliho al-Omaira. Britská ropa Brent o 11:25 GMT posilnila o 20 centov na 52,85 USD za barel a ľahká americká ropa zdražela o 15 centov na 49,78 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?