Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
12. októbra 2016 20:22 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC mierne zlepšil prognózu dopytu po rope

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu očakáva, že globálny dopyt po rope v tomto roku vzratsie o 1,24 mil. barelov denne. Oproti septembrovej predikcii je to vylepšenie o 10 tis. barelov denne.

Globálny dopyt po rope podľa predikcie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v tomto roku posilní o približne 1,24 mil. barelov denne na úroveň v priemere 94,4 mil. barelov denne. Kartel to uviedol v pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil v stredu na svojej internetovej stránke. Prognózu rastu dopytu po rope tak OPEC v porovnaní so svojou septembrovou predikciou vylepšil o zhruba 10 tis. barelov denne. V budúcom roku kartel očakáva rast dopytu po rope o 1,15 mil. barelov denne na úroveň v priemere 95,56 mil. barelov denne.

Kartel odhaduje, že dopyt po jeho rope bude za tento rok na úrovni 31,8 mil. barelov denne, čo by bol medziročný rast o 1,8 mil. barelov denne. V budúcom roku očakáva rast dopytu po svojej rope o 800 tis. barelov denne na 32,6 mil. barelov denne. OPEC zároveň predpovedá, že ponuka ropy zo strany krajín, ktoré nie sú jeho členmi, v roku 2017 vzrastie o 240 tis. barelov denne na 56,54 mil. barelov denne, predovšetkým pre začatie novej ťažby v Rusku.

V septembri podľa sekundárnych zdrojov OPEC zvýšil ťažbu o 220 tis. barelov denne na úroveň v priemere 33,39 mil. barelov denne. Ceny ropy z produkcie kartelu v septembri mierne oslabili, a to o 21 centov na 42,89 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies