Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
13. júna 2016 20:07 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC v máji znížil ťažbu ropy

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu minulý mesiac ťažila 32,36 mil. barelov ropy denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) predpovedá, že svetový trh s ropou bude v druhej polovici tohto roka viac vyvážený, keďže výpadky produkcie v Nigérii a Kanade pomáhajú urýchliť zmenšenie prebytočnej ponuky. OPEC zároveň vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil v pondelok, uviedol, že jeho produkcia v máji sa znížila o 100 tis. barelov denne na úroveň 32,36 mil. barelov denne.

„Prebytočná ponuka na trhu sa v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne zmierni,“ uviedol kartel. „Prerušenia ťažby v Nigérii a Kanade zreteľne zmiernili ponuku na trhu s ropou a priblížili ponuku a dopyt k rovnováhe skôr, ako mnohí očakávali, čo podporilo ceny,“ konštatovala organizácia. OPEC však zaujal opatrný tón a uviedol, že „stále však existuje masívna prebytočná globálna ponuka.“ Kartel rovnako ako minulý mesiac prognózuje, že ponuka zo strany producentov, ktorí nie sú jeho členmi, v tomto roku klesne o 740 tis. barelov. Zároveň OPEC potvrdil svoju doterajšiu prognózu, že globálny dopyt po rope v tomto roku posilní o 1,2 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies