Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
12. mája 2016 11:42 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC bude v júni len diskutovať o budúcnosti

Na základe intenzívnejšieho dialógu bude podľa kuvajtského ministra pre ropu môcť OPEC určiť, aké budú správne kroky do budúcnosti.

Kuvajt, ktorý je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), neočakáva, že na nadchádzajúcom stretnutí kartelu sa jeho členovia dohodnú na nejakom koordinovanom opatrení. Oznámil to vo štvrtok kuvajtský úradujúci minister pre ropu Anas al-Saleh. Stretnutie členov OPEC-u sa uskutoční 2. júna vo Viedni a ako uviedol al-Saleh, bude zamerané na premýšľanie a rozhliadnutie sa, čo by sa ešte mohlo urobiť pre stabilizáciu trhu. „Očakávame, že medzi členmi OPEC-u bude intenzívnejší dialóg a potom na jeho základe budeme schopní určiť, aké budú správne kroky do budúcnosti,“ povedal al-Saleh.

Predchádzajúce stretnutie členov OPEC-u a producentov, ktorí nie sú členmi tohto zoskupenia, v apríli v katarskej Dauhe bolo neúspešné. Cieľom stretnutia bolo schválenie opatrení na stabilizáciu nadmernej ťažby ropy, pre ktorú sa cena komodity od polovice roka 2014 do začiatku tohto roka prepadla o viac ako 70 %. Dôvodom kolapsu stretnutia boli nezhody Saudskej Arábie a Iránu o podmienkach dohody. OPEC bol následne kritizovaný, že stratil svoju schopnosť konať.

Ceny ropy začiatkom roka klesli na 12-ročné minimá, no v súčasnosti sa londýnska ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre svetové trhy, pohybuje zhruba na úrovni 47,50 USD za barel. Kuvajtský minister pre ropu označil nedávne posilnenie cien čierneho zlata za odôvodnené. Kým členovia OPEC-u a Rusko v boji o trhový podiel ponechali svoju produkciu na vysokej úrovni, ťažba v iných regiónoch, vrátane Severnej a Južnej Ameriky, Ázie a Afriky sa prudko znížila. Prebytková ponuka ropy na trhu, ktorá minulý rok dosiahla úroveň 2 mil. barelov za deň, tak rýchlo klesá.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame