Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
10. mája 2016 20:15 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC ako jednotná organizácia vraj zanikol

Na časy, kedy mohli kartelové štruktúry ako Organizácia krajín exportujúcich ropu určovať podmienky na globálnych trhoch, by sa malo zabudnúť, vyhlásil šéf najväčšej ruskej ropnej firmy Rosnefť.

Organizácia krajín exportujúcich ropu (OPEC) už fakticky zanikla ako jednotný celok a časy, kedy určovala podmienky na globálnych trhoch, sú minulosťou. Vyhlásil to v utorok Igor Sečin, generálny riaditeľ spoločnosti Rosnefť. Najväčší ruský producent ropy by sa mal riadiť vlastnou stratégiou a chrániť svoj trhový podiel, uviedol ďalej pre agentúru Reuters blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Na 70. roky, kedy mohli najväčší producenti ropy na Blízkom východe vytváraním kartelových štruktúr, akou je OPEC, určovať podmienky na globálnych trhoch, by sa malo zabudnúť,“ povedal Sečin. Ako dodal, vzhľadom na množstvo „objektívnych faktorov“ je v súčasnosti nemožné, aby akýkoľvek kartel diktoval svoju vôľu trhu. Kartel OPEC už „fakticky neexistuje ako jednotná organizácia“, zdôraznil Sečin.

Členské štáty OPEC-u a ďalší poprední producenti vrátane Ruska sa minulý mesiac v katarskej Dauhe nedohodli na zmrazení ťažby s cieľom stabilizovať ceny v čase prebytkov komodity na trhoch. Rokovania stroskotali na postoji Saudskej Arábie, ktorá sa odmietla pripojiť k iniciatíve, pokiaľ ju nepodporí aj Irán.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame