OPEC v decembri znížil ťažbu ropy

19. januára 2017 12:19
SITA

Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) minulý mesiac znížila ťažbu na 33,09 mil. barelov denne z novembrových 34,2 mil. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v decembri znížila ťažbu na 33,09 mil. barelov denne z úrovne 34,2 mil. barelov denne, na ktorej bola v novembri. Decembrový pokles ťažby v rámci kartelu bol prvý po siedmich mesiacoch, pričom ide o výsledok redukcie ťažby v Saudskej Arábii a prerušenie produkcie v Nigérii. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnila vo štvrtok.

IEA konštatovala, že teraz pravdepodobne prebieha rozsiahlejšia redukcia ťažby, keďže OPEC realizuje minuloročný sľub, že obmedzí produkciu a zmrazí ju približne na úrovni 32,5 mil. barelov denne. Agentúra odhaduje, že v minulom roku sa globálny dopyt po rope zvýšil o 1,5 mil. barelov denne. V tomto roku však predpokladá spomalenie rastu globálneho dopytu a očakáva, že posilní o 1,3 mil. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?