Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tranzitná stanica plyn OMV Baumgartene Rakúsko
Tranzitná stanica plynu OMV v rakúskom Baumgartene SITA
19. februára 2014 11:08 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

OMV vo štvrtom kvartáli s poklesom zisku o 54 %

Za záverečný štvrťrok vlaňajška rakúska ropná a plynárenská skupina vykázala zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) po zohľadnení zmeny hodnoty jej zásob na úrovni 444 miliónov eur

Základný zisk rakúskej ropnej a plynárenskej spoločnosti OMV za štvrtý kvartál minulého roka klesol o 54 %. Na výsledok skupiny negatívne vplývali pokračujúce nepokoje v Líbyi a Jemene, ako aj nižšie rafinérske marže a ceny plynu. Zisk firmy pred úrokmi a zdanením (EBIT) po zohľadnení zmeny hodnoty jej zásob za október až december 2013 bol v objeme 444 mil. eur. Spoločnosť v stredu informovala, že plánuje vyplatiť dividendy v sume 1,25 eura na akciu, čo predstavuje zvýšenie z vlaňajšej úrovne 1,20 eura za akciu.

Bezpečnostnú situáciu v Jemene a Líbyi, ktorá sa na ťažbe OMV pred začiatkom občianskej vojny v roku 2011 podieľala zhruba desatinou, je podľa skupiny naďalej ťažké predvídať. V segmente prieskumu a ťažby, ktorý zodpovedá za viac než polovicu prevádzkového zisku skupiny, očistený zisk EBIT v štvrtom kvartáli klesol o 63 % na 257 mil. eur. Zisk EBIT skupiny OMV za celý rok 2013 podľa neauditovaných údajov klesol o 12 % na 2,717 mld. eur.

Spoločnosť OMV vznikla v roku 1956 a v súčasnosti má vedúcu pozíciu integrovaného ropného a plynárenského koncernu v strednej Európe. V oblasti rafinérií a marketingu pôsobí v 13 stredoeurópskych krajinách, vrátane Turecka, v prieskume a ťažbe je aktívna v 21 krajinách na piatich kontinentoch. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom svojej dcérskej firmy OMV Slovensko od roku 1991, keď bola v Bratislave otvorená prvá čerpacia stanica pod značkou OMV. V súčasnosti je na Slovensku podľa internetovej stránky spoločnosti 85 čerpacích staníc OMV a zamestnáva 700 pracovníkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame