OMV sa zbavila podielu v nemeckej rafinérii Bayernoil

1. júla 2014 14:33

Predajom Bayernoil zavŕšila spoločnosť OMV optimalizáciu portfólia rafinérii.

Rafinéria
Nemecká rafinéria Bayernoil bayernoil.de

Spoločnosť OMV definitívne predala 45-percentný podiel v nemeckej rafinérskej sieti Bayernoil. „Táto transakcia predstavuje najväčší krok v rámci programu odpredaja, ktorého cieľom je ku koncu roka 2014 získať až jednu miliardu eur. Predajom Bayernoil sa zavŕšila optimalizácia portfólia rafinérií. Zostávajúce rafinérie OMV sú súčasťou ropného a petrochemického portfólia, s ktorým sú spojené konkurenčné výhody na našich hlavných trhoch,“ uviedol člen výkonnej rady zodpovedný za segment rafinácie a marketingu OMV Manfred Leitner.

„S uzavretím tejto transakcie ukázalo OMV opäť schopnosť implementovať svoju stratégiu, ktorú predložilo v roku 2011,“ dodal generálny riaditeľ OMV Gerhard Roiss. Od tohto obdobia predala spoločnosť OMV okrem iného siete čerpacích staníc v Bosne a Hercegovine a v Chorvátsku, rovnako ako svoj segment mazív. Všetky transakcie mali zlepšiť hotovostnú pozíciu spoločnosti.

OMV bude aj naďalej prevádzkovať tri rafinérie s ročnou kapacitou asi 17,4 milióna ton. Konkrétne sú to rafinérie Schwechat (Rakúsko) a Burghausen (južné Nemecko), ktoré sú začlenené do petrochemickej výroby, zatiaľ čo rafinéria v Petrobrazi (Rumunsko) sa venuje výlučne spracovaniu rumunskej ropy.

Spoločnosť OMV Aktiengesellschaft je jedna z najväčších kótovaných priemyselných spoločností v Rakúsku, s celkovými tržbami 42,42 miliardy eur a 27 tisíc zamestnancami. OMV prevádzkuje sieť plynovodov v Rakúsku a vlastní zásobníky zemného plynu v Rakúsku a Nemecku. V oblasti rafinácie a predaja má OMV ročnú spracovateľskú kapacitu na úrovni 17,4 miliónov ton a ku koncu roka 2013 vlastnila 4 200 čerpacích staníc v 11 krajinách.Čo si o tom myslíte?