ÖMV kúpila od nemeckej RWE podiel v konzorciu Nabucco

15. apríla 2013 0:00

Rakúska energetická skupina ÖMV kúpila od nemeckej spoločnosti RWE takmer 17-percentný podiel v plánovanom projekte Nabucco, ktorý má prepravovať plyn do Európy z oblasti Kaspického mora. Obe spoločnosti informáciu potvrdili, avšak ďalšie detaily ani cenu neuviedli. „Môžete si byť istí, že toto nebude konečná štruktúra akcionárov projektu Nabucco,“ uviedol hovorca spoločnosti ÖMV. Šéf rakúskej spoločnosti Gerhard Roiss ešte v decembri povedal, že o kúpe podielu rokuje s nemeckou RWE. Obe spoločnosti mali v konzorciu 16,67-percentný podiel.

Rozhodnutie, ktorým plynovodom sa bude dovážať plyn z Azerbajdžanu do Európy, by malo padnúť počas nasledujúcich niekoľko mesiacov. Konkurenčným projektom je Trans Adriatic Pipeline (TAP). ÖMV a jej partneri navrhujú menšiu verziu projektu s názvom Nabucco West, ktorou by sa dovážal plyn zo západnej hranice Turecka do Rakúska. Išlo by pritom o plynovod s dĺžkou 1 300 km. Pôvodne mal mať plynovod Nabucco 4 tis. km. Podľa niektorých jeho kritikov náklady v sume viac ako 12 mld. USD by boli príliš vysoké a bez ruských dodávok by kaspický región nebol schopný poskytnúť potrebné množstvo plynu.

Súčasťou konzorcia na výstavbu plynovodu sú rakúska firma ÖMV, maďarský MOL, rumunský Transgaz, bulharský BEH a turecký Botas.Čo si o tom myslíte?