Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. apríla 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

ÖMV kúpila od nemeckej RWE podiel v konzorciu Nabucco

Rakúska energetická skupina ÖMV kúpila od nemeckej spoločnosti RWE takmer 17-percentný podiel v plánovanom projekte Nabucco, ktorý má prepravovať plyn do Európy z oblasti Kaspického mora. Obe spoločnosti informáciu potvrdili, avšak ďalšie detaily ani cenu neuviedli. „Môžete si byť istí, že toto nebude konečná štruktúra akcionárov projektu Nabucco,“ uviedol hovorca spoločnosti ÖMV. Šéf rakúskej spoločnosti Gerhard Roiss ešte v decembri povedal, že o kúpe podielu rokuje s nemeckou RWE. Obe spoločnosti mali v konzorciu 16,67-percentný podiel.

Rozhodnutie, ktorým plynovodom sa bude dovážať plyn z Azerbajdžanu do Európy, by malo padnúť počas nasledujúcich niekoľko mesiacov. Konkurenčným projektom je Trans Adriatic Pipeline (TAP). ÖMV a jej partneri navrhujú menšiu verziu projektu s názvom Nabucco West, ktorou by sa dovážal plyn zo západnej hranice Turecka do Rakúska. Išlo by pritom o plynovod s dĺžkou 1 300 km. Pôvodne mal mať plynovod Nabucco 4 tis. km. Podľa niektorých jeho kritikov náklady v sume viac ako 12 mld. USD by boli príliš vysoké a bez ruských dodávok by kaspický región nebol schopný poskytnúť potrebné množstvo plynu.

Súčasťou konzorcia na výstavbu plynovodu sú rakúska firma ÖMV, maďarský MOL, rumunský Transgaz, bulharský BEH a turecký Botas.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame