Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina seps
Ilustračné foto SEPS
6. apríla 2016 15:45 ElektrinaAktuality od SEPSSITA

OKTE a SEPS pripravené na reportovanie v druhej fáze REMIT

Dáta, ktoré SEPS poskytuje na platforme ENTSO-E pre transparentnosť, bude v mene SEPS do ACER poskytovať ENTSO-E.

Legislatíva REMIT (Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1227/2011 o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou a vykonávací predpis Európskej komisie č. 1348/2014) ukladá účastníkom trhu s elektrinou a plynom povinnosť poskytovať Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) záznamy o transakciách na veľkoobchodných trhoch s energiou vrátane pokynov na obchodovanie.

Podľa REMIT sa oznamovacie povinnosti vzťahujú aj na Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu, a. s. (ďalej len „SEPS“), najmä pokiaľ ide o kapacitné kontrakty na prenos elektriny. V zmysle REMIT je prevádzkovateľ prenosovej sústavy, alebo osoba oprávnená konať v jeho mene, povinný oznamovať ACER a na požiadanie aj národnému regulačnému úradu údaje vyplývajúce zo zmlúv týkajúcich sa prenosu elektriny.

Dáta, ktoré SEPS poskytuje na platforme ENTSO-E pre transparentnosť, bude v mene SEPS do ACER poskytovať ENTSO-E. Aukcie koordinované Joint Allocation Office (JAO) má povinnosť nahlasovať uvedená kancelária. Údaje o transakciách vyplývajúcich z kontraktov na nákup elektriny na krytie strát v prenosovej sústave, cezhraničných finálnych nomináciách a výsledkoch bilaterálnych aukcií bude v mene SEPS nahlasovať do ACER Registrovaný oznamovací mechanizmus OKTE, a. s.

Za účelom zachovania prevádzkovej spoľahlivosti ACER požaduje, aby sa záznamy o transakciách vrátane pokynov na obchodovanie oznamovali prostredníctvom tzv. „Registrovaného oznamovacieho mechanizmu (RRM)“, ktorým sa rozumie osoba spĺňajúca technické a organizačné požiadavky na oznamovanie údajov, registrovaná v ACER na poskytovanie služieb oznamovania údajov. Splnenie týchto požiadaviek kladie nároky na vybudovanie informačného systému, organizačné riešenie a personálne zabezpečenie. OKTE, a. s., muselo splniť viacero náročných technických, bezpečnostných a organizačných požiadaviek v oblastiach kvality dát, prevádzky, riadenia, administratívy a komunikácie. Splnenie požiadaviek je certifikované ACER v rámci procesu registrácie a potvrdené testovaním komunikácie s Informačným systémom ACER.

RRM riešenie sprostredkovania nahlasovania údajov SEPS zahŕňa:

1. vykazovanie transakcií uskutočnených mimo organizovaný krátkodobý trh (kontrakty na nákup elektriny na krytie strát v prenosovej sústave a pre vlastnú spotrebu elektrických staníc),

2. vykazovanie cezhraničných finálnych nominácií účastníkov trhu voči SEPS vrátane havarijnej výpomoci,

3. vykazovanie kontraktov týkajúcich sa prenosu elektriny (výsledky aukcií a kapacitné práva na slovensko-ukrajinskom cezhraničnom profile SEPS – WPS).

Na stretnutí projektového tímu dňa 4. apríla 2016, pred samotným spustením oznamovania, zástupcovia OKTE, a. s., a SEPS skonštatovali úspešné otestovanie funkčnosti nahlasovania transakcií SEPS do systému ACER prostredníctvom informačného systému RRM. Toto testovanie dokázalo pripravenosť informačných systémov SEPS a OKTE, a. s., na „Go-Live“, ktorý sa rozbehne 7. apríla 2016.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies