Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Jadrová elektráreň V1 Jaslovské Bohunice javys.sk
14. decembra 2017 12:11 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Z fondu na likvidáciu bohunickej jadrovej elektrárne už išlo 335 miliónov

Doteraz bolo uzavretých 23 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných 624,76 milióna eur.

Slovensko doposiaľ vyčerpalo z Medzinárodného fondu na vyradenie JE Jaslovské Bohunice (BIDSF) vyše 335 miliónov eur. „Doteraz bolo uzavretých celkom 23 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných 624,76 milióna eur,“ uvádza sa v správe Ministerstva hospodárstva SR.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach vyraďuje Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) na základe prístupových zmlúv po prijatí do Európskej únie. Prvý blok sa odstavil na konci roku 2006 a druhý na konci roku 2008. Vyraďovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. V súčasnosti už prebieha druhá etapa. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sú vyčíslené na 1,239 mld. eur.

V období rokov 2002 až 2017 bolo medzi Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá spravuje spomínaný fond, a JAVYS podpísaných 18 grantových dohôd v celkovej sume 464,9 milióna eur. Ku koncu októbra tohto roku boli z ukončených grantových dohôd vrátené do fondu BIDSF zostatky v celkovej výške 20 miliónov eur. „Aktuálne má spoločnosť JAVYS pridelenú na projekt alokáciu v celkovej hodnote 456 miliónov eur. Z toho ku koncu októbra bolo vyčerpaných 231,15 milióna eur,“ konštatovalo ministerstvo v správe, ktorú vláda vzala na vedomie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame