Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Z fondu na likvidáciu bohunickej jadrovej elektrárne už išlo 335 miliónov

Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Jadrová elektráreň V1 Jaslovské Bohunice javys.sk

Doteraz bolo uzavretých 23 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných 624,76 milióna eur.

Slovensko doposiaľ vyčerpalo z Medzinárodného fondu na vyradenie JE Jaslovské Bohunice (BIDSF) vyše 335 miliónov eur. „Doteraz bolo uzavretých celkom 23 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných 624,76 milióna eur,“ uvádza sa v správe Ministerstva hospodárstva SR.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach vyraďuje Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) na základe prístupových zmlúv po prijatí do Európskej únie. Prvý blok sa odstavil na konci roku 2006 a druhý na konci roku 2008. Vyraďovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. V súčasnosti už prebieha druhá etapa. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sú vyčíslené na 1,239 mld. eur.

V období rokov 2002 až 2017 bolo medzi Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá spravuje spomínaný fond, a JAVYS podpísaných 18 grantových dohôd v celkovej sume 464,9 milióna eur. Ku koncu októbra tohto roku boli z ukončených grantových dohôd vrátené do fondu BIDSF zostatky v celkovej výške 20 miliónov eur. „Aktuálne má spoločnosť JAVYS pridelenú na projekt alokáciu v celkovej hodnote 456 miliónov eur. Z toho ku koncu októbra bolo vyčerpaných 231,15 milióna eur,“ konštatovalo ministerstvo v správe, ktorú vláda vzala na vedomie.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 14. decembra 2017 12:11Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...