Odpad z mäsa či rýb môže slúžiť na výrobu elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bioplyn Veľké Bierovce
Ilustračné foto biotec.eu

Bioplynová stanica vo Veľkých Bierovciach v trenčianskom okrese bude vyrábať bioplyn aj vďaka spaľovaniu odpadov z výroby mlieka a mliečnych výrobkov či kuchynského odpadu.

Výroba elektriny a tepla v bioplynovej stanici vo Veľkých Bierovciach v trenčianskom okrese bude rozmanitejšia. Kým doteraz sa v bioplynovej stanici vyrábali energie len vďaka spaľovaniu kukuričnej siláže, po novom sa v nej bude spaľovať viac druhov odpadov. Je tak možné, že vyrobená elektrina či teplo v spomínanej bioplynke budú pochádzať z bioplynu vyrobeného spaľovaním odpadov z výroby mlieka a mliečnych výrobkov, z prípravy a spracovania mäsa, rýb a ostatných potravín živočíšneho pôvodu, či spaľovaním kuchynského odpadu. Spoločnosť Bioplyn Bierovce 2, s. r. o. plánuje vo svojej bioplynke zvýšiť objem spracovaného odpadu zo súčasných 14 tisíc ton za rok na 21 tisíc.

Firma už požiadala dotknuté orgány o potrebné povolenia. „Jednou z možnosti znižovania energetickej náročnosti priemyselných odvetvi je zavádzanie kogeneračných technológií, teda spoločnej výroby tepelnej a elektrickej energie z primárnych energetických zdrojov v jednom procese. Navrhovaná činnosť rieši výrobu elektrickej a tepelnej energie z odpadov kategórie „O“ s použitím zariadenia na kombinovanú výrobu elektriny a tepla, pričom výsledným produktom spracovania je digestát – organické hnojivo s veľmi dobrými aplikačnými vlastnosťami na pôdu,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Bioplynová stanica s výkonom dvakrát jeden megawatt vo Veľkých Bierovciach je vybudovaná podľa technológie spoločnosti Biotec pre využitie obnoviteľných zdrojov energie. Bioplyn sa v nej v súčasnosti produkuje takzvanou mokrou fermentáciou z organických hmôt vzniknutých poľnohospodárskou výrobou. Vzniknutý bioplyn je následne spálený v kogeneračnej jednotke, čím vzniká elektrina a teplo. Po novom sa v bioplynovej stanici bude vyrábať bioplyn anaeróbnou digestáciou, čiže premenou biomasy a odpadov bez prístupu vzduchu. Pomocou metanogénnych baktérii vo fermentačných nádržiach vznikne bioplyn. Ten sa následne spáli v kogeneračnej jednotke. Vyrobená elektrina sa predá do verejnej siete a vzniknuté teplo bude slúžiť na ohrev fermentačných nádrží a na vykurovanie. Okrem elektriny a tepla vznikne novým spôsobom výroby bioplynu aj organické hnojivo digestát.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia