Odpad Pezinčanov poslúži na výrobu elektriny a bionafty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektráreň odpad
Ilustračné foto menert.sk

Spoločnosť Brilant SK plánuje v okrajovej časti mesta postaviť splyňovaciu elektráreň za osem miliónov eur. Ročne v nej chce zhodnotiť vyše 17 tisíc ton odpadu.

V Pezinku zrejme vyrastie nová elektráreň. V okrajovej časti mesta Pezinok chce postaviť splyňovaciu elektráreň spoločnosť Brilant SK. Do výstavby elektrárne, ktorá bude vyrábať elektrinu vďaka zhodnocovaniu odpadu, chce spoločnosť investovať osem miliónov eur. „Realizáciou navrhovaného zámeru sa zlepší situácia so spracovaním a uskladňovaním komunálneho odpadu v regióne,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Vyrábať budú aj bionaftu

Nová elektráreň by mala mať inštalovaný výkon 5,5 megawattov. Časť vyrobenej elektriny chce investor používať na chod vlastných zariadení a časť predávať prostredníctvom verejnej siete. V energetickom zariadení plánuje investor z odpadu vyrábať aj bionaftu. Ročne by sa malo v plánovanom energetickom zdroji spracovať vyše 17 tisíc ton odpadov, z ktorého sa ročne vyrobí necelé dva milióny litrov plynu. Elektráreň sa bude nachádzať pri Šenkvickej a Panholeckej ceste vedľa železničnej trate. S výstavbou elektrárne chce investor začať na jeseň tohto roka. Ukončenie výstavby je naplánované na máj budúceho roka.

Z rozdrveného odpadu elektrina

Srdcom elektrárne je reaktor s fluidizovaným dnom na splyňovanie, v ktorom je jemne záporný tlak a teplota približne 850 celziových stupňov. Výroba elektriny v novej elektrárni sa začne triedením komunálneho a iného odpadu. Na triediacej linke sa vyseparuje kov, sklo, kamene a rôzne druhy batérií. Odpad, ktorý prešiel triedením sa pomelie. V spomínanom reaktore sa rozdrvený odpad začne splyňovať. Pri procese splyňovania vzniká parný proces, z ktorého je následne pomocou parnej turbíny vyrábaná elektrina. Vyprodukovaný plyn, ktorý vznikne v reaktore, bude pomocou podzemného potrubia dopravovaný do výrobnej haly, kde sa vykoná metanizácia plynu a tým sa vyrobí bionafta druhej generácie. Investor uvažuje, že všetok vyprodukovaný plyn v reaktore bude využívať na výrobu bionafty.

Ľudia nájdu prácu

Vďaka novej elektrární by malo nájsť prácu 18 pracovníkov. Investor chce nechať elektráreň v nepretržitej prevádzke. Pracovníci budú pracovať v troch pracovných zmenách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať