Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
10. októbra 2017 15:51 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Odmena za Gabčíkovo sa znížila. O viac ako 46 miliónov.

Po dohode by mala advokátska kancelária Radomíra Bžána zinkasovať 17,64 milióna eur. Výška odmeny sa tak pohybuje na úrovni 2,5 %. Pôvodne bola odmena nastavená na zhruba 64 miliónov eur.

Aktualizované o stanovisko Ministerstva hospodárstva SR.

Spoločnosť MH Manažment sa dohodla s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána na znížení odmeny za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Po dohode by mala zinkasovať 17,64 milióna eur. Výška odmeny sa tak pohybuje na úrovni 2,5 %, keďže štát mohol prísť v medzinárodnej arbitráži až o 705,6 milióna eur. „Uvedené percento je výsledkom dohody,“ povedal predseda predstavenstva MH Manažment Branislav Bačík.

Pôvodne bola zmluva medzi štátnou firmou MH Manažment a spomínanou advokátskou kanceláriou nastavená tak, že advokáti mali dostať za úspešnú obhajobu 11-percentnú odmenu, čiže zhruba 64 miliónov eur. „K rokovaniam sme pristúpili v pondelok na žiadosť advokátskej kancelárie, ktorá chcela zastaviť traumatizovanie spoločnosti bulvarizáciou celej témy, ako aj mediálny hon na osobu advokáta a jeho rodiny,“ dodal Bačík.

Šéf MH Manažment uviedol, že od novovyrokovanej odmeny sa ešte odpočítajú už zaplatené úkony advokátovi vo výške 4,9 milióna eur a trovy konania, ktoré sú uplatnené vo výške 12,7 milióna eur. „To znamená, že ak budeme 100-percentne úspešní pri trovách konania, prakticky by všetky ďalšie náklady na odmenu advokáta zaplatili Slovenské elektrárne (tie prehrali so štátom medzinárodnú arbitráž – poz.red.),“ spresnil Bačík, ktorý považuje dosiahnutú dohodu za výhodnú.

Minister hospodárstva Peter Žiga berie na vedomie informáciu, že sa spoločnosti MH Manažment podarilo dohodnúť viac ako štvornásobné zníženie odmeny za vyhratý medzinárodný súdny spor. „Ide o výrazne nižšiu sumu. Minister na druhej strane očakával dohodu na odmene vo výške zákonnej tarify, teda na úrovni 1 až 2 %. V tejto chvíli rezort očakáva stanovisko Slovenskej advokátskej komory, ktorú minister požiadal o vyjadrenie k výške odmeny, ako aj výsledky ministerskej kontroly. Následne sa rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra Maroš Stano.

Hnutie OĽaNO začalo pred necelými dvoma týždňami zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie ministra hospodárstva Petra Žigu, keďže jeho označili za zodpovedného v tejto kauze. Podľa ministerstva hospodárstva zo strany OĽaNO ide čisto o predvolebnú kampaň. Svoje podpisy pod odvolanie ministra do piatku minulého týždňa nedali poslanci z najsilnejšej opozičnej strany SaS. Jej predseda Richard Sulík hovoril, že rokujú ešte o inej možnosti. Liberáli totiž zvažujú, že by mimoriadnu schôdzu parlamentu na odvolanie ministra nahradila mimoriadna schôdza len o samotnej kauze.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame