Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Predseda KDH Ján Figeľ. SITA
14. marca 2014 14:56 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Odkúpenie SPP štátom má riešiť polícia

Polícia podnet na predaj SPP odmietla. Úrad špeciálnej prokuratúry však zrušil rozhodnutie policajnej vyšetrovateľky a nariadil jej konať.

Rozhodnutia vlády a ministerstva hospodárstva, ktoré sa týkali odkúpenia podielu v stratovej matke Slovenského plynárenské priemyslu (SPP) od holdingu EPH a prevodu tranzitnej infraštruktúry z SPP do spoločnosti Eustream bez adekvátneho posilnenia postavenia štátu musí riešiť polícia. Podnet podal ešte 5. novembra predseda KDH Ján Figeľ, polícia ho odmietla. Do veci však vstúpil Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý zrušil rozhodnutie policajnej vyšetrovateľky a nariadil jej v tomto prípade konať.

Podľa Figeľa ide o zjavne nevýhodný obchod, Slovenskej republike má vzniknúť škoda v odhadovanej výške 40 miliónov eur ročne. Podľa Jána Figeľa existuje dostatok faktov, informácií a dôvodov, ktoré oprávňujú k takémuto podaniu. Podľa Figeľa treba posúdiť, či pri otáznych a pochybných obchodných transakciách týkajúcich sa SPP nedošlo ku konaniu, ktoré spĺňa skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v osobitnej časti Trestného zákona. Upozornil, že môže v tomto prípade ísť o obzvlášť závažné zločiny porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Policajná vyšetrovateľka Figeľove podanie odmietla, pretože podľa jej zdôvodnenia podanie smerovalo proti konaniu vlády ako celku, čo je kolektívny orgán a slovenské trestné právo nepozná priamu zodpovednosť právnických osôb, alebo iných subjektov kolektívnej povahy. Proti jej rozhodnutiu podal Figeľ sťažnosť s tým, že z jeho trestného oznámenia nevyplýva oznamovanie podozrenia z trestnej činnosti vlády. Figeľ argumentuje tým, že vyšetrovateľka mala skúmať možnú trestnú zodpovednosť jednotlivých osôb a predovšetkým ministra hospodárstva.

Špeciálny prokurátor Marián Varga sa stotožnil s námietkami Figeľa a podľa neho policajná vyšetrovateľka rozhodla predčasne. „Nemala podklady na jednoznačné rozhodnutie o odmietnutí veci,“ uvádza sa v odôvodnení rozhodnutia prokurátora, ktoré má agentúra SITA k dispozícii. Podľa prokurátora urobené úkony neumožňujú vo veci objektívne rozhodnúť. Preto žiada, aby oznámenie bolo doplnené. Žiada tiež vypočuť osobu, ktorá mala podľa oznámenia spáchať trestný čin.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame