Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemecko
Ilustračné foto. pixabay.com
2. septembra 2015 17:56 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Odchod Nemecka od jadrovej energetiky zaplatia firmy

Berlín chce zmenou zákona dosiahnuť, že energetické firmy budú mať záväzok uhrádzať náklady zatvorenia elektrárni tak dlho, ako to bude potrebné, hoci sa od nich oddelia dcérske spoločnosti vlastniace jadrové elektrárne.

Nemecká vláda plánuje zmenou zákona zabrániť tomu, že sa energetické spoločnosti vyhnú zaplateniu sumy zhruba 40 mld. eur na financovanie odchodu krajiny od jadrovej energetiky. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorého kópiu získala agentúra Reuters. Na základe terajšej nemeckej legislatívy energetické firmy ručia za záväzky spoločností, ktoré sa od nich oddelia, iba počas piatich rokov. Zmena zákona bude znamenať, že energetické firmy budú mať záväzok uhrádzať náklady zatvorenia elektrární tak dlho, ako to bude potrebné, hoci sa od nich oddelia dcérske spoločnosti vlastniace jadrové elektrárne. „Päťročné obdobie je príliš krátke. Likvidácia jadrovej elektrárne zvyčajne trvá 20 rokov,“ hovorí sa v texte návrhu zákona.

Vyčlenili miliardy

Štyri najväčšie nemecké energetické firmy E.ON, RWE, EnBW a Vattenfall vyčlenili spolu 38,5 mld. eur na pokrytie nákladov na likvidáciu ich jadrových elektrárni. Existujú však obavy, že sa môžu rozčleniť, aby sa vyhli plateniu nákladov na túto likvidáciu. Posledná jadrová elektráreň sa má v Nemecku zatvoriť v roku 2022 a cieľom zmeny zákona je zabrániť tomu, že náklady budú znášať daňoví poplatníci. Relevantné ministerstvá tento plán schválili v stredu s malými zmenami a teraz o ňom bude rokovať vláda, povedala hovorkyňa rezortu hospodárstva.

Zvažujú právne kroky

Krok nemeckej vlády postihuje najväčšiu nemeckú energetickú firmu E.ON, ktorá ohlásila plán na oddelenie svojich problémových elektrární. Firma E.ON uviedla, že bude odmietať akékoľvek potenciálne zmeny zákona. „Ak sa návrh zákona schváli v terajšej podobe, budeme pravdepodobne musieť podniknúť právne kroky,“ uviedol hovorca spoločnosti E.ON vo vyjadrení, ktoré poslal agentúre Reuters.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame