Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SSD
9. mája 2018 15:15 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Odberatelia elektriny by nemali zabudnúť na povinnosť. Orezať stromy.

Stredoslovenskí energetici upozorňujú, že pri nerešpektovaní ochranného pásma elektrickej distribučnej sústavy hrozí vážny úraz alebo poškodenie majetku.

Odberatelia elektriny musia zabezpečiť orezanie stromov pod elektrickými vedeniami na ich pozemkoch. „Zákon o energetike zakazuje pod vedením nielen pestovanie porastov s výškou nad tri metre, ale aj umiestňovanie stavieb, zriaďovanie skládok a skladovanie horľavých materiálov. Je to v prvom rade kvôli bezpečnosti ľudí, ale aj kvôli ochrane ich majetku a spoľahlivosti prevádzky distribučnej sústavy,“ uviedol riaditeľ právneho oddelenia Stredoslovenskej distribučnej Marián Cesnek. Táto povinnosť sa netýka len súkromných pozemkov, ale aj mestských či obecných. V takom prípade za dodržiavanie ochranného pásma zodpovedá samospráva.

Hrozí úraz

Stredoslovenskí energetici upozorňujú, že pri nerešpektovaní ochranného pásma elektrickej distribučnej sústavy hrozí vážny úraz alebo poškodenie majetku. „Obyvatelia stredného Slovenska, ktorí sa rozhodnú na svojich pozemkoch odstrániť alebo orezať stromy a porasty pod elektrickým vedením, môžu požiadať o dočasné vypnutie prúdu. Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej sú ochotní vyjsť im v ústrety a prispieť tak k bezpečnému priebehu práce,“ dodal hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Podľa neho veľká časť obyvateľov sa mýli, keď pokladá starostlivosť o dodržiavanie ochranných pásiem v súvislosti s výrubmi či okliesňovaním porastov za povinnosť energetikov. „Pokiaľ sa strom nachádza na ich pozemku, sú zaň zodpovední. Preto im patrí aj všetko drevo, ktoré zostane po jeho vypílení alebo orezaní,“ konštatoval Gejdoš.

Riaditeľ Prevádzky a údržby Stredoslovenskej distribučnej Radomír Rajčáni upozorňuje, že vysoké stromy pod vedeniami môže byť životu nebezpečné. „Pri zbere plodov si človek ani nemusí všimnúť, že je v blízkosti vodiča pod napätím. Stačí letmý dotyk a zasiahne ho prúd. Vplyvom poveternostných podmienok môže tiež dôjsť k pretrhnutiu vodiča a jeho pádu. Ak sa pod vedením nachádza niečo horľavé, ľahko dôjde k požiaru,“ uzavrel Rajčáni.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame