Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohonné látky benzín motorová nafta
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
10. októbra 2013 16:33 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Od piatku sa opäť znížia ceny benzínov

Ceny benzínov sa od piatku opäť znížia. Ako informoval Tomáš Novotný z portálu auto.sme.sk, v prípade, že sa do zlacňovania zapojí väčšina čerpacích staníc, benzíny zlacnejú v priemere o 1,5 centu za liter. Priemerná hodnota najpredávanejšieho benzínu 95 Natural sa potom dostane pod úroveň 1,47 eura za liter. Benzín 95 Natural tak bude podľa Novotného najlacnejší od januára 2012. Ceny nafty sa meniť nebudú, v priemere sa bude nafta predávať za 1,39 eura za liter.

Aktuálne zlacnenie je podľa Novotného dôsledkom výrazného poklesu cien pohonných látok na medzinárodných trhoch v predchádzajúcich týždňoch. Od konca augusta, kedy na Slovensku naposledy zdraželi benzíny, klesli ceny benzínov na burze v Rotterdame približne o osem centov za liter. Nafta na Slovensku nemá podľa neho na rozdiel od benzínov k dispozícii priestor na pokles cien. Musela by na svetových trhoch zlacnieť. Za posledné dva týždne však jej ceny stagnujú.

Dlhodobé porovnanie vývoja cien benzínov na burze v Rotterdame a na Slovensku podľa Novotného ukazuje, že benzíny majú ešte stále priestor na zlacnenie na úrovni asi troch centov za liter. „V prípade, že vo svete sa ceny ropných produktov nezačnú dvíhať, je vysoká pravdepodobnosť, že benzíny zlacnejú aj koncom budúceho týždňa,“ skonštatoval Novotný. Zároveň dodal, že aktuálne zlacnenie benzínov v našej krajine je už piate v poradí. Po započítaní aktuálneho poklesu cien klesli ceny benzínov z tohtoročných maxím už o viac ako šesť centov za liter.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame