Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kurišková
Ilustračné foto. ludovika-energy.sk
8. apríla 2015 14:08 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ochranári netrpezlivo čakajú na postoj MŽP ohľadom uránu

Minister životného prostredia Peter Žiga bude v najbližších dňoch rozhodovať o rozklade, ktorý podala spoločnosť Ludovika Energy proti zamietnutiu ďalšieho 10-ročného predĺženia geologického prieskumu v prieskumnom území Čermeľ – Jahodná.

Ochranári, ale aj predstavitelia viacerých obcí si kladú otázku, či ministerstvo životného prostredia chce, alebo nechce zabrániť ťažbe uránu v oddychovo-rekreačnej lokalite Jahodná – Kurišková neďaleko Košíc. Minister životného prostredia Peter Žiga bude v najbližších dňoch rozhodovať o rozklade, ktorý podala spoločnosť Ludovika Energy proti zamietnutiu ďalšieho 10-ročného predĺženia geologického prieskumu v prieskumnom území Čermeľ – Jahodná. Ochranári aj dotknuté obce sú proti predĺženiu tohto prieskumu.

Chcú zabrániť prieskumu

„Banská spoločnosť svoj návrh odôvodňuje najmä rozšírením terajšieho skúmania uránovej rudy o vzácne zeminy. Naopak, dotknuté samosprávy v ďalšom predĺžení vidia špekuláciu, ktorá bráni ich rozvoju a zároveň poškodzuje práva vlastníkov nehnuteľností. Samosprávy preto požiadali ministerstvo o účastníctvo v konaní, aby tak účinnejšie bránili prieskumu otvárajúcemu dvere budúcej ťažbe a spracovaniu uránu,“ uviedol aktivista a šéf košickej základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Ladislav Rovinský. Doložil, že súvislosť prieskumu s ťažbou už postupne otvorene pripúšťa aj Ludovika Energy.

Vylúčili ich z konania

Rovinský poukazuje na skutočnosť, že ministerstvo v prvej fáze síce predĺženie prieskumu zamietlo, no zároveň nepochopiteľne vylúčilo z konania nielen vlastníkov nehnuteľností, ale aj všetky dotknuté obce i Základnú organizáciu Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Košice 2013, ktorých odmietavý postoj predstavuje verejný záujem a zodpovedá rozhodnutiu ministerstva o zamietnutí predĺženia prieskumu. Ochranári preto pripomenuli ministrovi Usmernenie ministerstva z roku 2011, ktoré prisudzuje účasť v podobných konaniach združeniam založeným na ochranu prírody a krajiny. Ministerstvo sa vyhlo vyvráteniu opodstatnenosti požiadaviek samospráv a ochranárov na nepredĺženie prieskumu nad bežný rámec predĺžení podľa geologického zákona. „Kontroverzný je nielen výsledok rozhodovania ministerstva o účastníctve v konaní, ale i jeho zvláštne odôvodnenie. V ňom otvorene chráni súkromný záujem banskej spoločnosti, aj keď ho v rozhodnutí týkajúcom sa merita veci samo pokladá za neoprávnený. Tvrdenie ministerstva, že účastníkom konania môže byť len navrhovateľ predĺženia prieskumu, popiera samotný zmysel účastníctva v konaní,“ tvrdí Rovinský.

Majú obavy

Rovinský vyjadril obavy, či minister pri rozhodovaní v rozkladnom konaní zohľadní všetky nesúhlasné stanoviská s predĺžením prieskumu, ktoré vyjadrili ochranári, dotknuté obce, ktoré sa domáhali byť účastníkmi konania, vrátane mesta Košice aj Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja.

Ministerstvo nechápe

„Ministerstvo životného prostredia sa dôrazne ohradzuje proti nepravdivým a účelovým konštrukciám Ladislava Rovinského. Nepochopiteľne ignoruje a bagatelizuje základný fakt, že rezort v prvom stupni zamietol návrh spoločnosti Ludovika Energy, s.r.o. na predĺženie doby platnosti prieskumného územia v lokalite Čermeľ – Jahodná pri Košiciach,“ uvádza hovorca envirorezortu Maroš Stano. Spoločnosť následne podala odpor proti tomuto rozhodnutiu. „Konanie nie je ukončené, preto dôvody zatiaľ rezort nebude komentovať. Aby ministerstvo vylúčilo prejudikovanie rozhodnutia a prípadné obvinenia zo zaujatosti zo strany všetkých zúčastnených subjektov, ako aj verejnosti, nebude úplne zámerne komentovať ani procesnú stránku správneho konania,“ zdôraznil Stano. Doložil, že rovnako sa ministerstvo v tejto súvislosti dôrazne ohradzuje voči nepravdivým tvrdeniam, že rezort v minulosti najprv žiadosť o predĺženie zamietol a neskôr súhlasil. Ministerstvo postupovalo podľa zákona o správnom konaní a dotknuté subjekty vylúčilo z konania na základe skutočností uvedených v jednotlivých rozhodnutiach. Je treba zdôrazniť, že pokiaľ nie je rozhodnutie o vylúčení definitívne, stále sú všetci prihlásení účastníkmi konania.

Od roku 2005

Ludovika Energy, s.r.o. je spoločnosť, ktorá sa zaoberá projektovaním, riešením, vyhodnocovaním geologických úloh ložiskového geologického prieskumu a geologického prieskumu životného prostredia. Na Slovensku pôsobí od roku 2005 (pôvodne Ludovika Holding, s.r.o.) ako stopercentná dcérska spoločnosť firmy European Uranium Resources Ltd. Ludovika Energy robí prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005 a povolenie jej platilo do roku 2009, potom bolo predĺžené a jeho platnosť sa skončila. Spoločnosť však požiadala o jeho predĺženie o ďalších desať rokov – až do roku 2025. Ministerstvo životného prostredia vo februári tohto roka žiadosti nevyhovelo. Ludovika napadla rozhodnutie a žiada o prehodnotenie rozhodnutia v rozkladovom konaní.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies