Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Očakávať plynulé dodávky plynu z Ukrajiny je bláznovstvom

Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.

Tvrdí to Václav Bartuška, splnomocnenec českej vlády pre energetickú bezpečnosť s tým, že Európa sa musí pripraviť na výpadky dodávok plynu na trase z Ruska do Európy.

Je bláznovstvom očakávať, že plyn cez Ukrajinu počas tejto zimy potečie ako zvyčajne. Vyhlásil to v pondelok Václav Bartuška, splnomocnenec českej vlády pre energetickú bezpečnosť s tým, že Európa sa musí pripraviť na výpadky dodávok plynu na trase z Ruska do Európy. Bartuška pochybuje, že prímerie medzi proruskými separatistami a ukrajinskou vládou vydrží počas zimy. Podľa neho je tak pravdepodobné, že boje v určitom momente dodávky zablokujú.

„Povedal by som, že je bláznovstvom očakávať túto zimu zvyčajnú situáciu v oblasti tranzitu plynu,“ povedal Bartuška. „Náš základný scenár pre túto zimu je, že cez Ukrajinu nepríde žiadny plyn, žiaden tranzit túto zimu. To je základný scenár, to je očakávanie,“ dodal.

Zároveň poznamenal, že niektoré krajiny, napríklad Česko, majú prístup na západné trhy a taktiež k plynovodu Nord Stream. Ten privádza ruský plyn cez Nemecko a obchádza Ukrajinu. „Pre Česko… by nulový tranzit cez Ukrajinu bola okolnosť, s ktorou môžeme žiť,“ povedal Bartuška. Bolo by to ťažké pre niektoré krajiny, predovšetkým na východe a juhu Európy, doplnil. „Bulharsko a Maďarsko by spomedzi krajín EÚ mohli byť zasiahnuté najvýraznejšie, z krajín, ktoré nie sú členmi by pravdepodobne mohlo byť najvážnejšie zasiahnuté Moldavsko a Srbsko,“ doplnil Bartuška.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 30. septembra 2014 10:11

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...