Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského neustálou novelizáciou sa majú do zákona o podpore zelenej energie implementovať stále nové skúsenosti, ktoré sa získali v praxi. Tak by sa mali utlmovať negatívne vplyvy podpory týchto zdrojov na koncové ceny energií. SITA
14. októbra 2013 13:17 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Obnoviteľné zdroje zrejme nenájdu tak skoro pokoj

Podporu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na Slovensku nečakajú lepšie časy. Novelu zákona, ktorá hovorí o podpore obnoviteľných zdrojov, totiž čaká „permanentná novelizácia“. Na Komisii pre energetiku, ktorá je zriadená parlamentným hospodárskym výborom, to povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Podľa ministra neustálou novelizáciou sa majú do zákona o podpore zelenej energie implementovať stále nové skúsenosti, ktoré sa získali v praxi. Tak by sa mali utlmovať negatívne vplyvy podpory týchto zdrojov na koncové ceny energií.

Minister na komisii obhajoval aktuálnu novelu podpory obnoviteľných zdrojov, o ktorej budú poslanci Národnej rady SR rokovať v druhom čítaní na nadchádzajúcej schôdzi. „Táto novela vychádza zo skúseností, ktoré sme doteraz získali s obnoviteľnými zdrojmi energií,“ povedal Malatinský. Novela zákona okrem iného zavádza do praxe takzvané preferované palivo. Ide o plyn vznikajúci pri hutníckej výrobe, ktorý sa zaraďuje medzi druhotný energetický zdroj. Novelu zákona sa zaviazala prijať vláda aj v memorande, ktoré podpísala s košickou hutníckou firmou U.S. Steel po vyjednávaní o zotrvaní jej americkej materskej spoločnosti na Slovensku.

Takáto pomoc oceliarskemu gigantu sa však nepáči opozičným poslancom. „Pán minister, U.S. Steelu ste na pätnásť rokov darovali 225 miliónov eur za to, že sľúbili udržať zamestnanosť päť rokov,“ pripomenul poslanec Národnej rady SR za kresťanských demokratov Alojz Přidal. „Nielen spoločnosť U.S. Steel môže byť podporená, ale každý jeden subjekt, ktorý splní stanovené pravidlá,“ reagoval Malatinský s tým, že predsa len chceli pomôcť aj americkej oceliarni, ktorá má v Európskej únii prísnejšie podmienky pre svoje podnikanie ako doma.

Po novom štát podporí elektrinu vyrábanú prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby do 200 megawattov. „Navrhuje sa zmeniť podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov. Prísnejšou podmienkou bude využitie v palive minimálne 30 % obnoviteľných zdrojov energie. Oproti súčasnému minimálnemu podielu 20 % využitia obnoviteľného zdroja energie, sa umožňuje podporiť aj plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese ako druhotný energetický zdroj,“ povedal Malatinský.

V novele zákona navrhuje ministerstvo znížiť hranicu podpory, kedy má výrobca elektriny z OZE nárok na doplatok, z 10 na 5 megawattov celkového inštalovaného výkonu. Novela zákona však umožní poskytnúť podporu aj pre zariadenia s inštalovaným výkonom nad 5 megawattov. Musia však splniť niektoré podmienky. Možný spôsob ako získať doplatok na celú časť elektriny je viac ako 40-percentný podiel tepla dodaného na vykurovanie komunálneho sektora alebo splniť podmienku minimálneho podielu preferovaného paliva. Pri veterných elektrárňach sa hranica podpory nemení, zostáva na úrovni do 15 megawattov inštalovaného výkonu.

Ministerstvo hospodárstva si od nového zákona taktiež sľubuje zjednodušenie procesu pripojenia malého obnoviteľného zdroja s výkonom do 10 kilowattov. „Navrhujeme, aby výrobca elektriny z malého zdroja mal po splnení podmienok zaručené bezplatné pripojenie do distribučnej sústavy v existujúcom odbernom mieste, pričom prevádzkovateľ distribučnej sústavy musí zabezpečiť bezplatnú montáž meradla na zápočtové meranie odobratej a dodanej energie,“ povedal Malatinský. Podporili by sa tak zdroje v domácnostiach, ktoré nevyžadujú podporu doplatkom a týmito zdrojmi si pokrývajú veľkú časť svojej spotreby energie. Takýto spôsob podpory malých zdrojov nebude mať podľa ministerstva dopad na cenu elektriny.

Vďaka tejto novele zákona by sa mala podporiť výstavba menších poľnohospodárskych bioplynových staníc. Ministerstvo totiž navrhuje, aby si zariadenia na bioplyn s nižším výkonom mohli započítať spotrebu tepla použitého na energetické spracovanie zvyšku biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý zostal po výrobe bioplynu, pre naplnenie 50-percentnej hranice dodávky využiteľného tepla.

Výrobcovia elektriny z OZE poberajúci podporu si budú musieť dať po novom pozor na dodržiavanie pravidiel. Môžu totiž natrvalo stratiť podporu. „A to v prípade, ak boli výrobcovi elektriny počas doby podpory dvakrát právoplatne uložené pokuty presahujúce sumu 80 tisíc eur,“ upozornil Malatinský. Podporu môže stratiť aj ten výrobca elektriny, ktorému zistia daňové nedoplatky, nedoplatky poistného na zdravotné poistenie alebo nedoplatky na sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dostane vďaka novele zákona právomoc znížiť výkupnú cenu „zelenej“ elektriny až o 30 % oproti predchádzajúcemu obdobiu. Doteraz to bolo len o 20 %. „Účelom návrhu zákona je zabezpečiť efektívnejšie fungovanie podpory elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby,“ konštatovalo ministerstvo. Novela zákona, ktorú odporučil hospodársky výbor parlamentu na schválenie, by mala nadobudnúť účinnosť od začiatku budúceho roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame