Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voda
Ilustračné foto pixabay.com
20. apríla 2016 10:27 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Obec Vlkanová má problémy s kvalitou vôd. Elektráreň nie je na vine.

V obci Vlkanová v okrese Banská Bystrica majú problémy so znečisťovaním rieky Hron a zrejme aj podzemných vôd. Nespokojní občania sa už obrátili na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP), aby prešetrila vypúšťanie odpadových látok v katastri obce do okolia. Inšpekcia pre agentúru SITA sťažnosti občanov potvrdila. „Momentálne pracuje na tom vedúca odboru,“ uviedol riaditeľ inšpektorátu životného prostredia Zdeněk Gregor.

Konanie v danej veci zatiaľ nie je ukončené, inšpekcia životného prostredia na základe dodanej fotodokumentácie konštatovala, že vypúšťanie odpadových látok do okolia majú na svedomí majitelia niektorých rodinných domov v obci Vlkanová. „Inšpekcia sa spojila s obecným úradom, aby zvolal pracovné rokovanie, na ktorom sa zúčastnia zástupcovia inšpekcie, okresného úradu, Slovenského vodohospodárskeho podniku, obce Vlkanová a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Obec Vlkanovú je nutné riešiť komplexne, a to vybudovaním kanalizácie a čistiarne odpadových vôd,“ dodal Gregor.

V obci Vlkanová nejde o prvé protesty proti znečisťovaniu životného prostredia. Občania podozrievali zo zhoršenia kvality životného prostredia aj elektráreň spoločnosti Kompala. Tá si však dala vypracovať viacero analýz, z ktorých vyplynulo, že elektráreň, ktorá  vyrába elektrinu a teplo vďaka spaľovaniu biopaliva, spĺňa všetky normy a parametre. Pri elektrární sa merania a posudky sústredili najmä na zápach a neškodnosť látok. Na základe posudkov odborníci zo spoločnosti Odour potvrdili, že elektráreň Vlkanová nie je zdroj hlavných pachových problémov v oblasti. Látky na odstraňovanie zápachu, ktoré sa využívajú v elektrárni, sú podľa odborníkov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v súlade s povolenými normami. Má ísť o bežne používané látky na odstraňovanie zápachu v kozmetickom, farmaceutickom a potravinárskom priemysle.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies