Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
30. januára 2015 10:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Obchodník s emisiami ide predávať energie

Spoločnosť slovenského finančníka Rastislava Vasilišina Virtuse Energy sa rozhodla predávať elektrinu a plyn v Čechách. Uvažuje nad pôsobením na trhu s dodávkami energií aj na Slovensku.

Slovenské malé a veľké podniky možno budú mať onedlho na výber ďalšieho dodávateľa energií. Obchodník s emisnými povolenkami, spoločnosť slovenského finančníka Rastislava Vasilišina Virtuse Energy, už oficiálne oznámil predaj elektriny a plynu koncovým zákazníkom v Českej republike. Nevylučuje však, že takýto krok urobí aj na Slovensku a ponúkne predaj energo komodít pod jednou strechou aj slovenským firmám. „V súčasnosti vyhodnocujeme podmienky vstupu aj na slovenský trh,“ potvrdil pre agentúru SITA riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti Virtuse Energy Jan Fousek. Tento krok by bol podľa neho logický. Rovnako ako na českom trhu by totiž mohol na expanziu využiť už vybudovanú infraštruktúru pre obchod s emisnými povolenkami.

Ponúknu tri komodity naraz

V Čechách bude ponúkať spoločnosť Virtuse Energy, ktorá má skúsenosti najmä s obchodom s emisnými povolenkami a s veľkoobchodom s elektrinou a plynom, obe komodity stredným a malým podnikom. „Podniky a inštitúcie tak môžu využiť nákup troch hlavných komodít – elektriny, plynu a emisných povoleniek pod jednou strechou,“ dodal Fousek. Podľa slovenského finančníka Vasilišina aj v súčasnosti existuje priestor pre vstup nového hráča na trh s dodávkami energií. „Pre nás neexistuje pojem zlá doba. Doposiaľ všetko, čo sme založili, nebolo nikdy v správnej dobe, ale drvivá väčšina našťastie funguje,“ konštatoval Vasilišin.

Miliardový obrat

Spoločnosť Virtuse Energy v minulom roku zobchodovala 76 miliónov emisných povoleniek stovkám firiem najmä v Česku a na Slovensku. Firma dosiahla obrat cez 6 miliárd (CZK). Podnik sa okrem obchodu s povolenkami taktiež venuje výstavbe obnoviteľných zdrojov energie na Balkáne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies