Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obchodníci s elektrinou sa môžu tešiť na rumunský trh

Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS

Slovensko, Česká republika a Maďarsko definitívne prepojili svoje denné trhy s elektrinou s Rumunskom. Balkánska krajina sa tak pripojila k projektu Market Coupling.

Rumunsko sa definitívne stalo súčasťou medzinárodného projektu prepojenia denných trhov s elektrinou, takzvaného Market Coupling. Ako agentúru SITA informovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), česko-slovensko-maďarsko-rumunský denný trh s elektrinou odštartoval v stredu bez problémov a všetky procesy fungovali v súlade s plánom.

Smer Európa

Ako uviedol Victor Ionescu, generálny riaditeľ rumunskej spoločnosti OPCOM, ktorá je operátorom trhu, celý spomínaný projekt je krokom k vytvoreniu Európskeho jednotného trhu s elektrinou. „Náš projektový tím tvrdo pracoval na prepojení trhov s elektrinou štyroch krajín. Teraz prevádzkujeme riešenie kompatibilné s európskym cieľovým modelom, ktoré prinesie výhody pre účastníkov prepojených trhov s elektrinou,” dodal Ionescu.

Už päť rokov

Projekt Market Coupling je výhodný najmä pre účastníkov trhu s elektrinou. Prispieva k vyššej likvidite trhu. Obchodníkom s elektrinou by mala vďaka tomuto projektu odpadnúť potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009, Maďarsko sa pripojilo v roku 2012. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 19. novembra 2014 13:35

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...