Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS
19. novembra 2014 13:35 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Obchodníci s elektrinou sa môžu tešiť na rumunský trh

Slovensko, Česká republika a Maďarsko definitívne prepojili svoje denné trhy s elektrinou s Rumunskom. Balkánska krajina sa tak pripojila k projektu Market Coupling.

Rumunsko sa definitívne stalo súčasťou medzinárodného projektu prepojenia denných trhov s elektrinou, takzvaného Market Coupling. Ako agentúru SITA informovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), česko-slovensko-maďarsko-rumunský denný trh s elektrinou odštartoval v stredu bez problémov a všetky procesy fungovali v súlade s plánom.

Smer Európa

Ako uviedol Victor Ionescu, generálny riaditeľ rumunskej spoločnosti OPCOM, ktorá je operátorom trhu, celý spomínaný projekt je krokom k vytvoreniu Európskeho jednotného trhu s elektrinou. „Náš projektový tím tvrdo pracoval na prepojení trhov s elektrinou štyroch krajín. Teraz prevádzkujeme riešenie kompatibilné s európskym cieľovým modelom, ktoré prinesie výhody pre účastníkov prepojených trhov s elektrinou,” dodal Ionescu.

Už päť rokov

Projekt Market Coupling je výhodný najmä pre účastníkov trhu s elektrinou. Prispieva k vyššej likvidite trhu. Obchodníkom s elektrinou by mala vďaka tomuto projektu odpadnúť potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009, Maďarsko sa pripojilo v roku 2012. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame