Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce SITA
1. júla 2013 17:44 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Obchodná komora podporuje dostavbu Mochoviec

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) plne podporuje dostavbu 3. a 4. bloku atómovej elektrárne Mochovce. Po pondelňajšej obhliadke areálu stavby to vyhlásil predseda SOPK Peter Mihók. „Ekonomická aktivita, ktorú sme mohli priamo sledovať, je veľkým stimulom nielen pre Levický okres. Takmer 60 % z celkovej hodnoty investície prevyšujúcej 3 miliardy eur preukázateľne realizujú slovenské firmy z rôznych regiónov Slovenska. Samotný projekt preto prispieva k akcelerácii celého hospodárstva SR. Analýza, ktorú nám dnes predstavili, ukázala, že ročne ide o objem rovný jednému percentu HDP,“ povedal Peter Mihók.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe SOPK, vedenie komory zvlášť zaujímali dopady projektu na verejné financie. „Preukázateľný výnos z daní a odvodov plynúci z ekonomickej aktivity počas siedmich rokov dostavby predstavuje približne 550 miliónov eur. Po uvedení nových blokov do prevádzky by malo ísť o viac ako 100 miliónov eur ročne,“ uviedol predseda SOPK. Z týchto dôvodov SOPK považuje tému dostavby Mochoviec za jednu zo svojich priorít. „Práve dostavba AE Mochovce pomôže k stabilizácii cien elektriny, ktorá je veľmi dôležitá pre našich podnikateľov,“ dodal Mihók.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa malo do dostavby dvoch jadrových blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame