Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
14. marca 2016 17:09 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

O zmrazení produkcie ropy sa bude hovoriť budúci mesiac

V pondelok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na tri zdroje. Pôvodné plány hovorili o tom, že stretnutie by sa malo uskutočniť 20. marca.

Predstavitelia členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a producentov mimo tohto zoskupenia sa na rokovaniach o zmrazení produkcie ropy stretnú v polovici apríla v katarskej Dauhe. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na tri zdroje. Pôvodné plány hovorili o tom, že stretnutie by sa malo uskutočniť 20. marca. Zdroje oboznámené so situáciou však minulý týždeň uviedli, že uskutočnenie tohto stretnutia je nepravdepodobné.

Irán sa pridá k diskusii o možnom zmrazení produkcie ropy vtedy, keď produkcia ropy v krajine dosiahne úroveň 4 mil. barelov denne. Uviedol to iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. V nedeľu o tom informovala agentúra ISNA. Podľa ministra by bolo primerané, ak by bola cena ropy na úrovni 70 USD za barel, Irán sa však uspokojí aj s menšou sumou. „Mali by nás nechať tak, kým iránska produkcia nedosiahne hodnotu 4 milióny. Pridáme sa potom,“ povedal Zanganeh. Reagoval tak na otázku, či sa ruský minister pre energetiku Alexander Novak bude pokúšať presvedčiť Irán, aby produkciu zmrazil.

Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela sú pripravené zmraziť ťažbu ropy na januárových úrovniach, pokiaľ sa k tomuto kroku pripoja aj ostatné producentské krajiny. Po rokovaniach v katarskej metropole Dauha to uviedol vo februári ruský minister energetiky Alexander Novak.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame