Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voda vodná
Ilustračné foto SITA
7. mája 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

O vodnej elektrárni Jalná bude rozhodovať ministerstvo

O výstavbe malej vodnej elektrárne Jalná v katastri obcí Pitelová a Trnavá Hora v okrese Žiar nad Hronom, proti ktorej bojujú viacerí tamojší obyvatelia aj obec Trnavá Hora, bude rozhodovať ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Obvodný úrad v Banskej Bystrici, ktorý je nástupcom bývalého krajského stavebného úradu, ministerstvu postúpi protest krajskej prokurátorky proti rozhodnutiu, ktorým krajský stavebný úrad v odvolacom konaní potvrdil rozhodnutie obce Pitelová o umiestnení stavby elektrárne. Pre agentúru SITA to uviedla vedúca odboru výstavby a bytovej politiky Obvodného úradu v Banskej Bystrici Janka Mylbachrová. „Protestu prokurátorky nedokážeme vyhovieť, pretože nie sme stotožnení so všetkými nálezmi. Účastníkov konania sme o proteste oboznámili a dali sme im lehotu na vyjadrenie k nemu, ktorá sa skončí v piatok. Na budúci týždeň postúpime spisový materiál na náš nadriadený orgán – ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja,“ povedala Mylbachrová. S ktorými nálezmi z protestu prokurátorky nie sú stotožnení, odmietla uviesť s tým, že ide o odbornú tému.

Malú vodnú elektráreň Jalná chce postaviť firma ZUS servis zo Žiaru nad Hronom. V katastri Trnavej Hory, časti Jalná, navrhuje postaviť ľavobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok a v katastri Pitelovej budovu malej vodnej elektrárne s haťou, rybovodom a prístupovou cestou, pravobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok a dva objekty na reguláciu vody v starom ramene Hrona. Elektráreň má mať tri turbíny a ročne vyrábať priemerne 5 590 megawatthodín energie. Jej výstavba by mala trvať približne dva roky a náklady na ňu investor v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie odhadol na zhruba päť miliónov eur.

Rozhodnutie o umiestnení stavby vydala obec Pitelová vlani v júli, voči čomu podali viacerí občania, občianske združenia aj obec Trnavá Hora odvolanie. Medzi ich hlavné námietky proti elektrárni patrí obava zo zatápania domov po zdvihnutí hladiny spodných vôd i obava z povodní po nahromadení ľadových krýh na hrádzi. Krajský stavebný úrad rozhodnutie o umiestnení stavby potvrdil a všetky odvolania zamietol v decembri, proti čomu podala krajská prokurátorka Jana Gallová protest začiatkom apríla. Odboru výstavby a bytovej politiky Obvodného úradu v Banskej Bystrici, na ktorý od začiatku roka prešla pôsobnosť zrušeného krajského stavebného úradu, prokurátorka v proteste navrhuje napadnuté rozhodnutie zrušiť, pokračovať v odvolacom konaní a následne vydať zákonné rozhodnutie. „Vykonaním prieskumu zákonnosti som zistila, že postup oboch stavebných úradov – od určenia príslušnosti až po rozhodnutie odvolacieho orgánu – nebol v súlade s platnou právnou úpravou, konanie nebolo vedené za účelom zistenia skutočného stavu veci a vydanie zákonného rozhodnutia, ale pre vydanie kladného územného rozhodnutia a len o umiestnení stavby,“ uvádza prokurátorka v proteste a pokračuje vymenúvaním konkrétnych podľa nej nezákonných krokov stavebných úradov. Krajský stavebný úrad podľa nej v odvolacom konaní len mechanicky popísal priebeh prvostupňového konania, s uplatňovanými dôvodmi odvolaní sa nevysporiadal a niektoré dôvody si vôbec nevšimol.

Obec Trnavá Hora, ako pre agentúru SITA uviedla Mária Kollárová z tamojšieho obecného úradu, sa s protestom prokurátorky stotožňuje a rozhodnutie o umiestnení stavby žiada zrušiť. Starosta obce Pitelová Ján Kubík sa k protestu nemieni vyjadrovať, pretože ide o vec odboru výstavby na obvodnom úrade a nie obce Pitelová. „My sme vydali rozhodnutie, ktoré krajský stavebný úrad potvrdil, a tým prevzal na seba zodpovednosť. Krajský stavebný úrad nám v odvolacom konaní potvrdil, že územné rozhodnutie bolo vydané v súlade so zákonom,“ povedal starosta Kubík pre agentúru SITA. Dodal, že sa spolieha, že úradníci spoločného stavebného úradu v Žiari nad Hronom postupovali v súlade so zákonom, preto nimi vypracované rozhodnutie o umiestnení stavby malej vodnej elektrárne podpísal.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame