Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod. SITA
2. júla 2014 16:31 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

O reverz s Ukrajinou prejavilo záujem viacero dodávateľov

Dodávať plyn zo Slovenska na Ukrajinu chce viac ako päť firiem. Ich identitu však Eustream nemôže zverejniť, keďže ide o dôvernú informáciu.

O kapacity plynovodného prepojenia medzi slovenskými Vojanmi a ukrajinským Užhorodom je záujem. Skonštatoval to slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, potom čo ukončil a vyhodnotil takzvanú procedúru Open Season. „V rámci zisťovania záujmu trhu o prepravné kapacity na Ukrajinu cez plynovod Vojany-Užhorod svoj záväzný záujem o prepravu plynu na Ukrajinu predložilo Eustreamu viacero zákazníkov,“ povedal hovorca Eustreamu Vahran Chuguryan.

Nechcú byť konkrétni

Spoločnosť Eustream nechcela prezradiť, ktoré firmy prejavili záujem dodávať plyn zo Slovenska na Ukrajinu, a o aké kapacity sa uchádzali. Chuguryan len prezradil, že do Open Season sa prihlásilo viac ako päť záujemcov. „Identitu obchodných partnerov, ktorí sa prihlásili do Open Season nie je možné zverejniť, nakoľko ide o dôvernú informáciu. Bola objednaná dostatočná kapacita na to, aby sme vyhodnotili záujem ako pozitívny,“ dodal Chuguryan.“Výsledky Open Season potvrdili záujem trhu o využitie prepravnej kapacity plynovodu Vojany-Užhorod smerom na Ukrajinu. Prepojenie Slovenska a Ukrajiny spájajúce prepravné siete spoločností Eustream a Ukrtransgaz v novom prepojovacom bode Budince, v blízkosti existujúceho prepojovacieho bodu Veľké Kapušany ponúkne nové príležitosti na prepravu plynu a posilní cezhraničnú likviditu,“ dodal.

Pokračujú v projekte

Eustream tak pokračuje v realizácii projektu reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu. „Na základe úspešných výsledkov Open Season pokračujeme v implementácii memoranda o porozumení a sprevádzkovaní plynovodu Vojany,“ uzavrel Chuguryan. Memorandum podpísal Eustream s ukrajinskou firmou Ukrtransgaz koncom apríla tohto roka. Ročne by mohlo vďaka vojanskému plynovodu prúdiť na Ukrajinu do 10 miliárd metrov kubických plynu. Prvé kubíky plynu by mohli prúdiť nášmu východnému susedovi už v septembri tohto roka. Do projektu spätného chodu dodávok plynu musí slovenský prepravca plynu investovať zhruba 20 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame