Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oze
Ilustračné foto pixabay.com
19. februára 2019 9:50 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

O podporu na zelenú elektrinu príde 136 výrobcov

Tí nemajú nárok na doplatok za elektrinu vyrobenú z OZE alebo KVETu, keďže si vlani nesplnili zákonné povinnosti.

V tomto roku znova nedostanú všetci výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) doplatok. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, svoje zákonné povinnosti si v minulom roku nesplnilo celkovo 136 výrobcov elektriny. Tí tak nemajú v tomto roku nárok na doplatok za zelenú elektrinu, ktorý platí každý odberateľ elektriny vo svojich faktúrach. Vlani zostalo bez podpory 146 výrobcov zelenej elektriny.

„Zatiaľ nie je možné v tejto súvislosti relevantne vyčísliť finančné dopady na tieto regulované subjekty,“ odpovedal Igaz na otázku, o koľko peňazí tak spomínaní výrobcovia zelenej elektriny za nesplnenie si svojich povinností prídu.

Podľa predpokladov by mali spotrebitelia elektriny v tomto roku na doplatkoch pre výrobcov elektriny z OZE a KVETu zaplatiť celkovo 470 miliónov eur. „Skutočnosť však bude v zmysle zákona známa až na budúci rok,“ konštatoval Igaz.

Zatiaľ nie je známe ani to, koľko ktorý výrobca zelenej elektriny dostal na doplatkoch za minulý rok. „Údaje o doplatkoch za minulý rok budú v zmysle zákona známe najskôr 30. júna 2019,“ uzavrel Igaz.

Pred štyrmi rokmi

Výrobcovia zelenej elektriny čelili odobratiu štátnej podpory na jeden rok za nesplnenie si svojich oznamovacích povinností už v roku 2015. Vtedy prišlo z tohto dôvodu o štátnu podporu takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny, z celkového počtu viac ako tritisíc výrobcov. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak smerovalo na podporu zelenej elektriny o 67,6 milióna eur menej. O rok neskôr už regulačný úrad evidoval splnenie si povinností u 97 % výrobcov elektriny z OZE a u 99 % výrobcov prostredníctvom KVET.

V roku 2014 sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínanú oznamovaciu povinnosť nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013. Ak si chceli výrobcovia zelenej elektriny nárokovať štátnu podporu v podobe vyšších výkupných cien na nimi vyrobenú elektrinu, museli si okrem iného splniť dve zákonné povinnosti. Museli do 15. apríla vrátiť doplatok, ktorý im v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež museli každoročne oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadajú, do 15. augusta, že sa budú o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva nimi dodanej elektriny. Nestačilo tieto údaje oznámiť len jednému, museli tak urobiť aj v prípade regulačného úradu, aj distribučnej spoločnosti.

Nie je to protiústavné

Proti odobratiu podpory sa postavili opoziční poslanci Národnej rady SR na čele s poslancami za stranu SaS a hnutie OĽaNO. Na návrh skupiny 40 poslancov sa sankciou v podobe odobratia podpory zaoberal aj Ústavný súd SR. Ten však v marci 2017 skonštatoval, že odobratie podpory výrobcom zelenej elektriny, ktorí si nesplnia svoju zákonnú povinnosť, nie je protiústavné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame