O možnom zmrazení produkcie ropy sa bude hovoriť o mesiac

16. marca 2016 16:59

Ruský minister energetiky Alexander Novak v stredu potvrdil termín stretnutia členov OPEC-u a producentov ropy mimo tohto zoskupenia.

Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ruský minister energetiky Alexander Novak v stredu potvrdil, že stretnutie členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a producentov ropy, ktorí nie sú členmi kartelu, sa uskutoční 17. apríla v Dauhe. Diskutovať budú o možnom zmrazení ťažby ropy. Zatiaľ účasť podľa Novaka potvrdilo pätnásť krajín. Doplnil, že Irán je pripravený zúčastniť sa stretnutia. O zmrazení produkcie by sa podľa Novaka mohlo rozhodnúť budúci mesiac.

Irán sa pridá k diskusii o možnom zmrazení produkcie ropy vtedy, keď produkcia ropy v krajine dosiahne úroveň 4 mil. barelov denne. Uviedol to minulý týždeň iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. Podľa ministra by bolo primerané, ak by bola cena ropy na úrovni 70 USD za barel, Irán sa však uspokojí aj s nižšou cenou.

Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela sú pripravené zmraziť ťažbu ropy na januárových úrovniach, pokiaľ sa k tomuto kroku pripoja aj ostatné producentské krajiny. Po rokovaniach v katarskej metropole Dauha to uviedol vo februári Alexander Novak.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?